Ana sayfa Politika Tutuklu gazetecilerin sayısını sordular, Başbakan mülteci sayısını söyledi

Tutuklu gazetecilerin sayısını sordular, Başbakan mülteci sayısını söyledi

PAYLAŞ

Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Yıldırım, basın ve ifade özgürlüğü ile tutuklu gazetecilere ilişkin gelen sorulara sinirlendi. Yıldırım, gazetecilerin tutuklanmasına ilişkin sorulan soruya, “Türkiye’deki mülteci sayısı” üzerinden cevap vermesine anlam verilmedi.

“Türkiye’deki tutuklu gazetecilerin sayısını açıklar mısınız” sorusuna Başbakan Yıldırım, “Acaba merak ediyorum, Türkiye’de ne kadar göçmen var, Avrupa’da ne kadar göçmen var, biri bana bunun cevabını versin. Türkiye 3 milyon göçmene ev sahipliği yapıyor. Başkaları ne yapıyor, aferin deyip uzaktan bakıyor. Türkiye DAEŞ ile PKK ile FETÖ ile amansız mücadele veren bir ülkedir. Hangi Avrupa ülkesinin Meclis’i bombalandı. Hangi Avrupa ülkesinde tanklar insanların üstünden geçti” sözleriyle cevap verdi.

Yıldırım, tutuklu gazetecileri “teröristlikle” itham ederek, “Basın özgürlüğü evrensel bir haktır. Genelde insanların görüşlerini ifade etmeleri, evrensel bir haktır. Türkiye bir hukuk devletidir. Bu hakkı Türkiye’de herkes sonuna kadar kullanıyor. Basın özgürlüğü ayrı bir şey, basın özgürlüğü kisvesi altında terör faaliyeti yapmak ayrı bir şey. Bir basın kartı alıp, teröristlere lojistik destek vermek basın özgürlüğü değildir. Gerçekler ters yüz edilip, Türkiye’de basına baskı varmış gibi bir sonuç çıkartılmaya çalışılıyor” diye konuştu.