Ana sayfa Medya Tutuklu gazetecilerin tahliye talepleri bir kez daha reddedildi

Tutuklu gazetecilerin tahliye talepleri bir kez daha reddedildi

PAYLAŞ

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Gülen Cemaati üyeliği suçlamasıyla düzenlenen iddianameyle haklarında dava açılan 29 gazetecinin yargılandığı davada ara karar verildi. Mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddederek duruşmayı erteledi.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahekemesi’nde yapılan duruşmada, aralarında Atilla Taş ve Murat Aksoy’un bulunduğu 13’ü bu davadan 13’ü ise darbe teşebbüsü soruşturmasından tutuklu 26 sanık hazır bulundu.

-Tutuklu gazeteci Emre Soncan, “Bir yıldır hapisteyim. Yaşamayı unutturdunuz” diyerek tahliyesini talep etti.
-Tutuklu gazeteci Ünal Tanık, “Muhalif tavır sergilediğim için karşınızda bulunuyorum. Suçlama mahiyetinin değişebileceğini tahmin ediyorum. Tahliyemi istiyorum” dedi.
-Tutuklu gazeteci Mutlu Çölgeçen, “Daha önce kayıtlarda ByLock kullanmadığım tespit edilmişti. Yeni raporda var görünüyor. Hiçbir şekilde kullanmadım.” dedi.
-Tutuklu gazeteci Habib Güler, hakkındaki örgüt üyeliği suçlamasının tam bir garabet olduğunu, tutukluluğu yüzünden ailesinin mağduriyet yaşadığını söyleyerek ve tahliyesini talep etti.

Duruşmada savcı adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle tutuklu tüm sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etti. Mahkeme ise ara kararında tutuklu sanıkların tümünün tutukluluğunun devamına karar verdi. Davanın bir sonraki duruşması 24 Ekim’de yapılacak.

Ne ile suçlanıyorlar?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “fuatavni” adlı hesabının kurucusu olduğu ileri sürülen “firari sanık” Said Sefa hakkında “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet, “silahlı terör örgütü yönetmek” suçlamasıyla da 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası talep ediyor

İnternet haberciliği yapan Haberdar gazetesinin sahibi, kurucusu ve yazarı olan Said Sefa, bir süre önce Kanada’ya kaçtığını açıklamış ve sosyal medya üzerinden yaptığı yayınlar ve yazılarında bu iddiaları tümüyle reddetmişti.

İddianamede, kapatılan Meydan gazetesi yazarı Atilla Taş, yine kapatılan “Rotahaber” sitesi sahibi Ünal Tanık ile gazeteciler Abdullah Kılıç, Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Bayram Kaya, Bülent Ceyhan, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu, Cihan Acar, Cuma Ulus, Davut Aydın, Emre Soncan, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Habib Güler, Halil İbrahim Balta, Hanım Büşra Erdal, Hüseyin Aydın, Muhammed Sait Kuloğlu, Muhterem Tanık, Murat Aksoy, Mustafa Erkan Acar, Mutlu Çölgeçen, Oğuz Usluer, Seyid Kılıç, Ufuk Şanlı, Yakup Çetin ve Yetkin Yıldız hakkında da “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası isteniyor.