Ana sayfa Kültür & Sanat Tutuklu Grup Yorum üyeleri: Akordu kuş sesinden alacağız

Tutuklu Grup Yorum üyeleri: Akordu kuş sesinden alacağız

PAYLAŞ

Grup Yorum üyelerinden Selma Altın ve Dilan Poyraz Cumhuriyet gazetesinden Ceren Çıplak’ın sorularını yanıtladı.

Grup Yorum üyelerinin hepsinin tutuklanması daha önce olmuş muydu? Bu tutuklamanın diğerlerinden farkı nedir?

Selma Altın: Tek tek tutuklamalar, gözaltına almalar her zaman oluyordu. Birden çok grup üyesinin tutuklandığı zamanlar da oldu. Bu kez kültür merkezimize girerken yalan da olsa bir tek gerekçe üretememişlerdi. Baskın yapalım ve kim varsa gözaltına alalım. Bu isteklerine yasal kılıf bile bulamadılar. Öyle ki kısa süre önce yapılan baskın sonrasında tamir etmek istediğimiz kültür merkezinin tamiri hâlâ bitmemişti. Tamir işinde çalışan elektrikçi, demirci işçisi arkadaşlar bile gözaltına alınmaktan zor kurtuldular. Gerçekten tamirat için gelmiş olan bir arkadaş da tutuklandı. Tutuklama gerekçelerinin tamamını sonradan ürettiler.

Yorum, baskınlarda enstrümanlarının kırılmasına bile tanıklık etti. Bugün, enstrümanlarınız yanınızda mı?

Poyraz: Enstrümanlarımız uzun süre alamamıştık, şimdi enstrümanlarımızı aldık, ama akort aleti problemi çıktı. Hepsini çözeceğiz gerekirse akordu su sesinden, kuş sesinden alacağız.
Düzenli olarak spor yapıyoruz, yazıyoruz, evet en küçük imkânı bile değerlendirerek üretmeye çalışıyoruz.

Altın: Elbette bizim şarkılarımızın birçoğu hapishanede üretilmiştir hem söz hem de beste olarak hem de ruhsal olarak. Şimdi de biz tutsağız o halde daha çok üretmemiz gerek.
Sanat üzerine okumalar yapıyoruz. Halk kültürü ve edebiyatı konusunda okumalar yapıyoruz, çalışmalar yapıyoruz. Dışarıda yapamadıklarımızı da burada yapacağız.