Connect with us

Genel

Tutuklu yakını: Kenan Evren’i arar haldeyiz

Published

on

İki oğlu ve kardeşi cezaevinde bulunan Nihat Yürek, tutuklulara ait kol saatleri ve radyoların bile toplatıldığı cezaevlerindeki kötü koşullara ilişkin “Kenan Evren yasalarını bile arar hale geldik” dedi.

Cezaevlerindeki tutuklu yönelik baskı, kötü muamele ve işkence haberleri gelmeye devam ediyor. Son 30 yılın en kötü koşullarının yaşandığı belirtilen cezaevlerinde karşılaşılan hak ihlalleri, adeta rutin uygulamalar haline getirilmiş durumda. Cezaevlerinden gelen kötü haberlere son olarak Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi ve Bandırma 2 Nolu F Tipi Cezaevi eklendi. Buralarda kalan tutuklular, yaşadıkları ihlallerini aileleri aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı.

Bir oğlu ve kardeşi Bandırma Cezaevi’nde kalan Nihat Yürek, Tekirdağ Cezaevi’nde kalan diğer oğlu Çekdar Yürek’le yaptıkları telefon görüşmelerinde oğlunun cezaevinde yaşanılanlarla ilgili kendisiyle paylaştıklarını aktardı.

‘Hastaneye sevk edilmiyor’

Baba Nihat Yürek, görüşmelerinde oğlunun “Hasta tutuklular revire çıkarılmıyor. Durumu kötü olanlar çıkarılsa bile hastaneye sevki gerekse de, koğuşa geri gönderiliyor. Hepatit B hastası bir tutuklunun hastaneye sevk edilmeyip, koğuşa geri getirildiğini, sebebini sorduklarında ise gardiyanların ‘Buradan ancak cenazeniz çıkar. Başka türlü bu cezaevinden çıkamazsınız’ dediklerini” anlattı.

‘Radyolar toplandı’

Cezaevindeki ihlallerin revirle sınırlı kalmadığını vurgulayan Yürek, koğuştan çıkarılan tüm tutuklulara çıplak aramanın dayatıldığını ifade etti. Yine cezaevindeki tüm sportif faaliyetlerin kaldırıldığının paylaşan Yürek, “Tutuklular hiçbir faaliyete çıkarılmadığı gibi yapılan koğuş aramalarında tutukluların tuttuğu notlara el konuluyor. Koğuştaki bütün kol saatlerini toplamışlar. Kol saatini dahi yasaklamışlar. Son aramada radyoların da toplandığını öğrendik” diye belirtti.

‘Mazgala vurdu diye’

Baba Nihat Yürek, Bandırma Cezaevi’nde kalan diğer oğlu Veysel Yürek ve kardeşi Yılmaz Yürek’in durumuna ise şunları söyledi: “Oğlum ve kardeşim aynı koğuşta bulunuyorlar. Oğluma sürekli keyfi disiplin cezaları veriliyor. Memuru çağırmak için mazgala vurdu diye 3 ay telefon görüşmesi yapmama cezası verildi. Görüşe gittiğimizde ikisi ile birlikte görüş yapmak istedik. İdare, ikisini aynı anda görüş kabinine getireceğini ancak biri konuşurken diğerinin sırtını dönmesini şart koştu. Kardeşim ve oğlum bu hakareti kabul etmediği için görüşe çıkmadılar.” sözleriyle yaşadıklarını aktardı.

‘Evren yasalarını arar olduk’

Ülkede son dönemde işletilen hukuka isyan eden Yürek, izlenen politikalara dönük tepkisini de “12 Eylül Kenan Evren yasaları dahi bugün yapılanlardan daha iyiydi. Kenan Evren yasaları kötü de olsa, bir şekilde uygulanıyordu. Bugünkü iktidar kendi koyduğu yasaya dahi uymuyor. Kenan Evren yasalarını bile arar hale geldik” sözleriyle gösterdi.

Continue Reading

Genel

Ankara’da otopark 24 saat bir lira

Published

on

By

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatıyla başkentteki belediyeye ait otoparkların hepsi 24 saat boyunca 1 lira olacak, bir saatlik parkın ise ücretsiz olacağı belirtildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulacak önerinin onaylanması durumunda Mogan ve Göksu gibi mesire alanları da bu tarifeden hizmet verecek.

Amaç trafik akışını kolaylaştırmak”

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belediyeye ve belediye şirketlerine ait bütün otoparklar 1 saate kadar ücretsiz olacak. 1 saatten sonrada 24 saat boyunca 1 TL olacak. Biz vatandaşlarımızın otopark alışkanlığını sağlamak istiyoruz. Bu şekilde yollardaki araç trafiğinin olmayacağı düşünüyoruz. Otoparklardan gelir elde etmekten ziyade trafik akışına kolaylık sağlamak amacıyla böyle bir girişimimiz var. Bu uygulama açık otoparklar, kapalı otoparklar gibi bütün otoparkları kapsıyor. Özel şahıslara ait otoparklar bu uygulamanın dışında olacak. Biz kararı imzaladık. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisimiz de uygun görürse gerçekleşmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Binlerce kadın sokaklarda: Yaşasın feminist mücadelemiz!

Published

on

By

8 Mart Kadınlar Günü’nde İstanbul’da binlerce kadın,  bu yıl 16’ncısı yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya geldi. Beyoğlu’na gelen binlerce kadın, sloganlar, zılgıtlar, düdükler ve halaylar eşliğinde taleplerini dile getirdi.

Her yıl 8 Mart’ta İstanbul’da geleneksel olarak olarak yapılan Feminist Gece Yürüyüşü başladı. ‘Gündüzleri de geceleri de istiyoruz’ diyerek Taksim Meydanı’ndan Tünel’e İstiklal Caddesi boyunca yürüyüşe başlayan kadınlar, kadına yönelik şiddeti, cinsel istismarı, çocuk istismarını protesto ediyor.

Mor bayraklar, dövizler ve pankartlar taşıyan hemen her kesim ve yaştan binlerce kadın, sıklıkla “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Jin, jiyan, azadi,” (kadın-yaşam-özgürlük) “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “İtaat etmiyoruz” ve “İsyan” sloganlarını atıyor.

Yürüyüşe, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

 

Continue Reading

Genel

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘kayıp silah’ açıklaması

Published

on

By

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi

İçişleri Bakanlığı’nca, 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda yer alan 106 bin 740 kayıp silah sayısının, 1944’ten 2017’nin sonuna kadarki 73 yılda kaybolan silah sayısını ifade ettiği bildirildi.

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi.

Paylaşımda şu ifade kullanıldı:

İçişleri Bakanlığı 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda 106 bin 740 olarak yer alan kayıp silah sayısı, 1944 yılından 2017 yılının sonuna kadarki 73 yıllık süreçteki toplam kayıp silah sayısını ifade etmektedir.

Kamuoyuna duyurulur 

Continue Reading

Çok Okunanlar