Ana sayfa Logo Altı “Tutukluların kafası kalorifer peteklerine vuruldu, kan kusuyorlar”

“Tutukluların kafası kalorifer peteklerine vuruldu, kan kusuyorlar”

PAYLAŞ

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bulunan Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan siyasi tutuklular ailelerini telefonla arayarak cezaevinde feci şekilde darp edildiklerini ve süngerli odaya atıldıklarını aktardı. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Muharrem Çay isimli siyasi tutuklunun 8 Şubat günü revire götürüldüğü sırada gardiyanlar tarafından sözlü hakarete uğradığını belirten aileler, Çay’ın yaklaşık 25 gardiyan tarafından darp edildiğini ve kafasının kalorifer peteklerine vurulduğunu söyledi. Durumunun iyi olmadığını dile getiren tutuklular, Çay’ın kan kustuğunu ve kulağında kesikler olduğunu ifade etti. Çay’ın yüzünün kan topladığını ve ciddi darbelerin olduğunu kaydeden tutuklular, koridorda kan izlerinin dahi olduğunu aktardı.

‘EL VE AYAKLARI TERS KELEPÇE İLE SÜNGERLİ ODAYA KONULDU’

Çay ile beraber aynı hücrede kalan Yoldaş Bingöl ve Aziz Arslan’ın da Çay’ın darp edilmesine karşı kapı dövdüğünün aktarıldığını bildiren aileler, gardiyanların koğuşu basıp Bingöl ve Arslan’ı da darp ettiğini kaydetti. Arslan’ın vücudunda morlukların ve ciddi işkence izlerinin olduğunun bildirildiğini aktaran aileler, Arslan’ın kafasına aldığı darbe yüzünden kan kustuğunu söyledi. Çay, Bingöl ve Arslan’ın el ve ayaklarına da ters kelepçe uygulanarak 2 saat boyunca süngerli odada tutulduğunu bildiren aileler, yakınlarının durumunun ağır olduğunu belirtti.

‘CEZAEVİ YÖNETİMİNDEN SÜRGÜN TEHDİTİ’

Bandırma T Tipi Cezaevinde bulunan diğer siyasi tutukluların da ayakta sayım vermedikleri gerekçesi ile darp edildiklerini söyleyen aileler, cezaevi yönetiminin tutukluları sürekli sürgün ile tehdit ettiklerini belirtti. Cezaevi yönetiminin siyasi tutuklular üzerinde yoğun psikolojik baskı uyguladığını dile getiren aileler, yaşanan durumlardan endişe duyduklarını aktardı. Siyasi tutukluların can güvenliklerinin olmadığını ifade eden aileler, insan hakları savunucuları ve hukukçulardan oluşan bir heyetin acilen Bandırma T Tipi Cezaevine gitmesi gerektiğinin kendilerine aktarıldığını söyledi. Konuya dair telefon ile ulaştığımız cezaevi ise “off, yine mi siz” diyerek, yetkili kimsenin olmadığını savundu.
Mezopotamya Ajansı