Ana sayfa Editörden “Üç gün önce ‘YPG’ye silah veremezsiniz’ diyen Türkiye, yüz yüze gelince, Trump’a...

“Üç gün önce ‘YPG’ye silah veremezsiniz’ diyen Türkiye, yüz yüze gelince, Trump’a silah verdiğini hatırlatamıyor“

PAYLAŞ

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Aydınlık gazetesindeki yazısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD gezisinden bahsetti. ABD’nin YPG’ye silah desteğine karşı Türkiye’nin aldığı karşı tavrı ‘kararsızlık’ olarak yorumlayan Perinçek, ‘Daha üç gün önce “YPG’ye silah veremezsiniz” diyen Türkiye, yüz yüze gelince, Trump’a ağır silah verdiğini hatırlatamıyor’ ifadelerini kullandı.

İşte yazının ilgili kısmı:

Bu koşullarda Türkiye, vatan bütünlüğünü korkarak koruyamaz ve iç barışı korkarak sağlayamaz. Türkiye için korkak olma seçeneği artık gündemin dışındadır.

Kuvvet dengeleri açısından üstünlük olanaklarını eline geçirmiş olan Türkiye, Trump görüşmesinde bu üstünlüğü kullanmak yerine bir hafta öncesine göre daha geri mevzilere çekildi.

Tayyip Erdoğan, ABD’ye “YPG’yi muhatap almayın” diyerek, bir kararlılık ilanında bulunmadı, tersine geri adım atabileceğini bildirmiş oldu. Daha üç gün önce “YPG’ye silah veremezsiniz” diyen Türkiye, yüz yüze gelince, Trump’a ağır silah verdiğini hatırlatamıyor. Dahası, ABD’nin YPD/YPG ile ilişkisini “küresel mutabakata aykırı” bulduğunu açıklayarak, Türkiye’nin vatan bütünlüğü önceliğini dile getirme cesaretinde olmadığını göstermiştir.