Ana sayfa Editörden Uğur Civelek: Döviz rezervimiz yetersiz

Uğur Civelek: Döviz rezervimiz yetersiz

PAYLAŞ

Dünya Gazetesi yazarı Uğur Civelek, artan döviz fiyatları karşısında Merkez Bankası’nın hamlelerini incelediği yazısında, alınan ve alınacağı açıklanan önlemlerin kısa vadeli olmaktan öteye geçemeyeceğini belirtti.

Hafta başında vadeli döviz satışları konusunda hazırlık yaptığını açıklayan Merkez Bankası’nın dövizi frenleyemediğini bunun üzerine satışlara başladığını anlatan Civelek’e göre önlemler kısa vadeli:

“Aralık ayı sonuna kadar 3 milyar dolarlık satış takvimi, operasyona ilişkin detaylar ve ihale miktarları açıklandı. Ortaya çıkan sonuçlara göre, 2018 yılı için gerekli tasarımlar yapılacakmış. Vade sonunda döviz teslimatı olmayacak ve hesaplaşma kur farkına göre Türk Lirası cinsinden gerçekleşecekmiş. Döviz rezervlerimizin yetersizliği ve küresel eğilimlere ilişkin belirsizlik, bu yaklaşımın kısa vadeden öteye başarı şansını sınırlıyor. Risk yönetimi amaçlı yerli kurumsal talebi bir miktar geriletebilir; fakat yabancıların ve bireylerin farklı sebeplere bağlı talebi umulan oranda kısılamayabilir! Faizlerin yüksek düzeyini korumasının ekonomik beklentiler üzerindeki etkisi veya faizlerin geriletilmesi yönündeki siyasi zorlamalara bağlı endişeler, umulan sonucun alınmasını engelleyebilir.”

Orta vadeli hedeflerden sapma devam ediyor

Civelek’in bir diğer ciddi uyarısı ise orta vadeli hedeflerden sapmayla ilgiliydi:

“Türkiye Ekonomisi, Orta Vadeli Plan Hedeflerinden uzaklaşmaya devam ediyor. 2018 senesinde işsizlik ve enflasyonun yükseleceği veya yüksek düzeyini koruyacağı yönündeki beklentileri kırmak zorlaşıyor; büyüme ve yatırımlar konularında iyimserliği korumak nerede ise olanaksızlaşıyor. Geleceğe yönelik tahmin aralıkları hızla genişliyor ve riskten kaçınma eğilimini besliyor!”