Ana sayfa Sürmanşet Uğur Kurt’un annesi: Ben bir avukatın saatini kopardığım için 6 seneyle yargılıyorlar

Uğur Kurt’un annesi: Ben bir avukatın saatini kopardığım için 6 seneyle yargılıyorlar

PAYLAŞ

İstanbul Okmeydanı’nda 2014 Mayıs ayında bir cenaze törenine katılmak için cemevi avlusunda bekleyen Uğur Kurt’u öldüren polis Sezgin Korkmaz’a “taksirle ölüme sebebiyet vermek” gerekçesi ile 12 bin 100 TL para ceza verilmesine dair Kurt ailesi ve avukatları basın toplantısı düzenledi.

Kurt’un öldürüldüğü anın görüntüleri izletildiği toplantıda konuşan avukat Aslı Kazan, görüntülerin güvenlik şube, foto film tarafından çekildiğini söyledi. Avukat Turgut Kazan, olay sonrası yapılan olay yeri incelemesine değinerek, “GBT kaydında bir şey çıksa zaten daha vahim olacak” dedi.

Can güvenliğimiz yok

“Çok ciddi bir şekilde yargı bağımsızlığı ile karşı karşıyayız” diyen Kazan, “Bundan sonra can güvenliğimiz güvensizdir. Polisin suç işlemesine karşı bir cezasızlık politikası uygulanıyor. Etkin soruşturma kesinlikle yapılmıyor. Toplumun baskısı nedeniyle bir soruşturma açılmışsa kesinlikle etkin bir ceza verilmiyor” dedi.

Ceza kabul edilir değil

Kazan, Kurt davasında karar veren mahkeme heyetinin görüntüleri izlemediğini söyledi. Kazan, polis Korkmaz’ın Kurt’a ateş anını hatırlatarak, “Böyle bir taksir ile öldürmek olamaz” diye konuştu. Kazan, “olası kastla” gerçekleştirilen bir öldürmenin “taksirle öldürme” olarak cezalandırılarak, 12 bin 100 TL ceza verilmesinin kabul edilemeyeceğinin altını çizdi.

Kazan, Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu önünde Türkiye’de 500 kadar kamu görevlinin “görev ihlali” dosyasının bulunduğunu, Uğur Kurt’un 501’inci dosya olacağını söyledi. Kazan, kamuoyunu, “Türkiye Meksika oluyor. Hiçbirinizin can güvenliği kalmayacak. Yaşam hakkımız tehlikede. Polis dilediği gibi silah kullanacak. Tetiğe basıp silah kullanacak” sözleriyle uyardı.

O hakimin hiç mi vicdanı yok

Bir yıldır kanser tedavisi gören anne Güllünaz Kurt ise, “Ben bir avukatın saatini kopardığım için 6 seneyle yargılıyorlar. 3 kişinin katiline 12 bin lira ceza verildi. Bu bir kişinin katili değil, 3 kişinin katili. Oğul, anne, babanın katili. Oraya terazi koymuşlar bunu polisler için mi koymuşlar. Her gün çocuğu ‘Babam işten ne zaman gelecek’ diyor. Ben niye avutuyorum çocuğumu. O hakimin hiç mi vicdani yok. Ellerini vicdanına koysunlar” diye konuştu. (dihaber)

*Berkin Elvan için yürüyüş düzenlemek isteyen kitleye polisin müdahalesi sırasında 30 yaşındaki Uğur Kurt boynundan yaralanmış, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Kurt, ameliyata alınmış ancak buna rağmen hayatını kaybetmişti.