Ana sayfa Editörden Uğur Meleke: Gökhan Emreciksin’leri, Engin Baytar’ları izlemektense Valbuena’yı, Atiba’yı, Gomis’i izlemeyi tercih...

Uğur Meleke: Gökhan Emreciksin’leri, Engin Baytar’ları izlemektense Valbuena’yı, Atiba’yı, Gomis’i izlemeyi tercih ederim

PAYLAŞ

Son günlerde yaşanan ‘yabancı kuralı’ tartışmasına değinen Hürriyet yazarı Uğur Meleke, bir uygulama test ediliyorsa ona 5 yıl süre tanınması gerektiğini söyledi.

Meleke, “Bize lazım olan şey yabancıyı yasaklamak değil, zeki, çevik ve ahlaklı olmayan o zihniyeti yasaklamak bence” diye yazdı.

Uğur Meleke’nin yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Sanırım bazı global gerçekleri de gözden kaçırıyoruz: Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir alanda yasaklarla bir yere varıldığını görmedim ben. Serbest rekabet koşulları getiriyor başarıyı. Ayrıca böyle bir uygulamayı test ediyorsanız ona en azından 5 yıl süre tanımalısınız. Eğer bu uygulamaya bu şansı vermemekte ısrarcı iseniz, aşağıdaki soruları da yanıtlamak zorundasınız bence:

1)Ülkeye Iphone ya da Samsung girişini yasaklarsak, dünyanın en iyi cep telefonlarını üreteceğimizi mi düşünüyorsunuz? Futbolun Kuzey Kore’si olmak mı amacımız?
2)Ulusal kadro milli mesele de, kulüplerin mücadelesi milli değil mi? Fenerbahçe’nin Euroleague zaferiyle övünmedik mi hepimiz?
3)Futbol ekonomimizin bir numaralı gelir kaynağı, evinde maç izleyen futbol seyircisi. Bu seyirci iyi bir lig izlemek istiyor; Fernandolarla, Negredolarla 500 milyon Euro eden lig, Volkan Şenlerle, Yasinlerle aynı parayı edecek mi sizce? Ben bir Digitürk abonesi olarak, sırf milli marş okuyabiliyor diye işine yıllarca saygısız davranan Gökhan Emreciksin’leri, Engin Baytar’ları izlemektense, terinin son damlasını sahada bırakan Valbuena’yı, Atiba’yı, Gomis’i izlemeyi tercih ederim doğrusu.
4)Ayrıca eğer yerli oyuncu, burada kendi pozisyonundaki yabancıyı yenip formayı alamıyorsa; aynı yabancıyı uluslararası maçta yenmesini nasıl bekleyebiliriz ki? Hırvatlar’a golü atan Cenk’i geliştiren biraz da Gomez-Negredo gibilerle rekabet etmesi değil mi?
5)Madem genç Türk futbolcuların geleceğini önemsiyoruz, neden 21 kişilik kadrolara 3 tane 22 yaş altı yerli futbolcu şartı getirmiyoruz? Hatta neden ilk 11’lerde 1 tane 22 yaş altı Türk oynayacak diyemiyoruz? Yabancıyı sınırlamak yerine her kulüpte birkaç Türk gencine forma vermeye teşvik etmek daha doğru olmaz mı sizce de?

Genç Türkleri sahaya çıkarmak için destek verelim elbette. Ama yalnızca 22 yaşına kadar. 22’sinden sonra tırnaklarıyla kazıyarak formayı alamayan adam yabancı yasağı istiyorsa, ben samimi bulmam zaten onu. Bize lazım olan şey yabancıyı yasaklamak değil, zeki, çevik ve ahlaklı olmayan o zihniyeti yasaklamak bence.

Yazının tamamı için…