Ana sayfa Gündem Uluslararası Af Örgütü: Baskıları kızgınlıkla takip ediyoruz

Uluslararası Af Örgütü: Baskıları kızgınlıkla takip ediyoruz

Ramazan Yazıcı'nın akibetinin sorulduğu Cumartesi Anneleri'nin 711. hafta açıklamasına katılan Uluslararası Af Örgütü Direktörü Filippou: "700. hafta buluşmanızda yaşananlar bizi şok etti. O günden bu yana yaşadığınız baskıları kızgınlıkla takip ediyoruz."

PAYLAŞ

Galatasaray’daki oturma eylemleri yasaklanan Cumartesi Anneleri’nin 711’nci hafta açıklamalarına yine izin çıkmadı. Bu haftaki açıklamaya Uluslararası Af Örgütü Avrupa Kampanyalar Direktörü Fotis Filippou, CHP İstanbul milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Turan Aydoğan, HDP İstanbul milletvekilleri Oya Ersoy, Hüda Kaya, Dilşat Kaya ve Garo Paylan katıldı.

711’İNCİ HAFTADA YASAK SÜRÜYOR

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, 711′nci hafta açıklaması İstanbul İHD Şubesi önünde yapıldı. Açıklamada 22 Kasım 1996’da gözaltında kaybedilen Ramazan Yazıcı’nın akıbeti soruldu. Açıklamayı gözaltında kayıp yakını Besna Tosun okudu.

‘SAVCILARI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ’

Savcıları, Yazıcı’ nın mezarının bulunması için göreve çağıran Tosun, “Bir görgü tanığının Ramazan Yazıcı’yı Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde görmesi üzerine Yazıcı ailesi şikayette bulundu. Olayın peşini bırakmayan İnsan Hakları Derneği, Yazıcı’nın cansız bedenini İdil merkez mahallesindeki mezarlıkta kimliği meçhul biçimde gömüldüğünü buldu. Ancak kimliği belirsiz birçok kişi olduğu için Ramazan’ın mezarı teşhis edilemedi. Yazıcının mezarının ortaya çıkartılması için savcıları göreve çağırıyorum. Hakikat ve adalet talebi gerçekleşinceye kadar kayıplarımızı aramaktan ve Galatasaray’dan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

‘ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ BUGÜN VE HER GÜN YANINIZDA’

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Kampanyalar Direktörü Fotis Filippou da bu haftaki açıklamaya katıldı. Filippou, 700. haftadan beri oturma eylemleri yasaklanan Cumartesi Anneleri’ne yapılanları kızgınlıkla takip ettiklerini anlatarak şöyle konuştu: “700. hafta buluşmanızda yaşananlar bizi şok etti. O günden bu yana yaşadığınız baskıları kızgınlıkla takip ediyoruz. Sizin kaybedilen yakınlarınızı akıbetini sorma hakkınız durdurulamaz, engellenemez. Galatasaray’da onlarca yıllardır süren mücadelenize geri dönmeniz için sizin yanınızda kampanyamıza devam edeceğiz. Uluslararası Af Örgütü’nün her şubesi bugün ve her gün yanınızda.”