Ana sayfa Gündem Uluslararası Af Örgütü’nden Erdoğan’a: 1998’i hatırlıyor musun?

Uluslararası Af Örgütü’nden Erdoğan’a: 1998’i hatırlıyor musun?

PAYLAŞ

İnsan hakları çalışmaları yürüten kurumların temsilcilerinin Büyükada’daki toplantıları sırasında gözaltına alınmasının ardından olaya gelen tepkiler büyüyor. Gözaltına alınanlar arasında bulunan Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye Direktörü İdil Keser sebebiyle açıklama yapan kurum, Erdoğan’ın tutuklu bulunduğu 1998 yılını hatırlatarak, gözaltı işlemini kınadı.

“Abes bir suiistimaldir”

Kurumdan yapılan açıklamada “Rutin bir eğitime katılan İdil Eser ile diğer insan hakları savunucularının kimse ile görüştürülmeden gözaltında tutulmaları, abes bir suiistimaldir ve ülkede insan hakları aktivistlerinin karşı karşıya bulunduğu riskli durumu göstermektedir. İdil Eser ve beraberinde tutuklananlar derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalıdır” denildi.

1998’de Erdoğan’ın gözaltına alındığında Uluslararası Af Örgütü’nün Erdoğan’ın serbest kalması için çalışma yürüttüğü vurgulandı. Kurumun sosyal medya hesabından yayınlanan mesajda ‘Şimdi ise, Türkiye direktörümüzün serbest kalmasını talep ediyoruz’ ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı G-20 zirvesini de hatırlatan kurum, “Şu anda Hamburg’da bulunan dünya liderleri; Türkiye’de insan haklarının hızlı kötüye gidişi hakkında şimdiye kadar son derece hoşgörülü davranmıştır. Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan da aralarındayken, bu durumu kararlılıkla gündeme getirmelerinin ve hâlihazırda parmaklıklar arkasında olan tüm insan hakları savunucularının serbest bırakılması için çağrıda bulunmalarının tam zamanı” ifadeleri kullanıldı.

Uluslarası Af Örgütü Türkiye Şubesi yaptığı bilgilendirmede İdil Keser’in nerede olduğunu bilmediklerini, gözaltına alınan kişilerin yakınlarına derhal bilgilendirme hakkının olduğunu aktardı.