Ana sayfa Öne Çıkanlar Hidayet Karaca’ya 31, Ali Fuat Yılmazer’e 16 yıl hapis cezası verildi

Hidayet Karaca’ya 31, Ali Fuat Yılmazer’e 16 yıl hapis cezası verildi

PAYLAŞ

CNNTÜRK’te yayımlanan programda “Usama Bin Ladin’i müslüman olduğu için severiz” açıklamasıyla gündem oluşturan emekli imam Mehmet Doğan’ın, El Kaide örgütüne Türkiye’den eleman temin ettiği iddiasının soruşturulduğu dosyaya bakan devlet görevlilerine ve gazeteci Hidayet Karaca’ya ceza yağdı.

Usama Bin Laden’i sevdiğini söyleyen imamı soruşturdukları için Ali Fuat Yılmazer’e 16 yıl, Eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün’e 25 yıl kapatılan Samanyolu Yayın Grubu’nun Başkanı olan Hidayet Karaca’ya ise 31 yıl hapis cezası verildi.Diğer sanıklar hakkında da benzer suçlardan değişen oranlarda hapis cezasına hükmedildi.

Mahkeme, Gazeteci Hidayet Karaca’ya ‘Silahlı terör örgütü yöneticiliği”nden ceza verirken, polis müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Yurt Atayün’e ise ‘Silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlarından ceza verdi.

“Bin Ladin’i severim”

Gülen Cemaati’nin polis ve yargı örgütlenmesi üzerinden kendilerini tasfiye etmek istediğini söyleyen Doğan, El Kaide lideri Bin Ladin hakkındaki görüşlerini açıklarken skandal ifadeler kullanmıştı. Doğan 11 Eylül saldırısını düzenleyen eski El Kaide lideri Usame Bin Ladin hakkında CNNTURK’teki bir programda “Bin Ladin’i Müslüman olduğu için severim. Başka bir iman bilmiyorum. Her müslüman kardeşimdir. Bin Ladin’i la ilahe illalah dediği için severim. Onun dışında El Kaide örgüt falan bilmem. Ben münzeviyim, radyo televizyon bile izlemem” demişti.

Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi ise 51 sanıklı ‘Tahşiye davası’nda Mehmet Doğan ve tüm sanıklar için “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan 2015 yılında beraat kararı vermişti. Mahkeme bugün “Usame Bin Ladin’i seven” Tahşiye Grubu liderini soruşturan polis şefleri ve gazeteci Hidayet Karaca’ya ise aynı suçlamadan ceza yağdırdı.

Grihat