Ana sayfa Yaşam Uyku bozukluğu intihar düşüncesini tetikliyor

Uyku bozukluğu intihar düşüncesini tetikliyor

PAYLAŞ

28 Haziran’da Journal of Clinical Psychiatry’de yayınlanan çalışmayı, Stanford Psikiyatri ve Davranış Bilimi Profesörü Rebecca Bernert yönetti. Çalışmanın kıdemli yazarı ise, Florida Devlet Üniversitesi’nde Psikoloji Profesörü olan Thomas Joiner’dı.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’ne göre, intihar, genç yetişkinler arasındaki ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alıyor.

Science Blog’ta yayınlanan araştırmaya göre Bernert, “İntihar, birden fazla biyolojik, psikolojik ve sosyal risk faktörü ile etkileşen psikiyatrik hastalığın trajik sonucudur” dedi. “Uyku rahatsızlıkları diğer risk faktörlerinden ayrı duruyor, çünkü bir uyarı işareti olarak görülebiliyor, ancak tedavi edilebilir. Bu yüzden intiharı önlemede önemli bir tedavi yöntemi olabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Çalışma, gençler arasında intihar riski yüksek uyku özelliklerini topladı. Araştırma katılımcıları, bir üniversite araştırma havuzuna kayıtlı yaklaşık 5 bin lisans öğrencisi arasından seçilen, 18-23 yaşları arasındaki 50 genç yetişkindi. Katılımcıların intihar girişimleri ya da intihar düşüncesi anlamına gelen öyküleri vardı.

Deneklerin uykusu bir hafta boyunca ölçüldü. Katılımcıların uykudayken bilek hareketlerini ölçmek için bir ivmeölçer içeren saat benzeri cihazları kollarına taktı. Bir hafta boyunca değerlendirilen deneklerin, uyku-uyanma modelleri ayırt edildi.

Araştırmanın başında, yedi ve 21 gün sonra katılımcıların intihar belirtileri, uykusuzluk, kabuslar, depresyon ve alkol kullanımının şiddeti anketlerle belirlendi.

Her akşam farklı saatlerde uyumak intihar riski taşıyor

Araştırmacılar, sabah uyandıkları zamanlarda değişkenliği yüksek olan deneklerin yedi ve 21 gün içinde intihar belirtileri gösterme olasılığının daha yüksek olduğunu belirtti. Her akşam farklı zamanlarda uykuya dalmak, intihar belirtilerinin arttığı sonucunu özellikle gösteriyordu.

Uykudayken çok fazla değişime sahip olan denekler, daha fazla uykusuzluk ve kabus gördüklerini bildirdiler. Bu da kendilerinin daha fazla intihar davranışına sahip olduğu şeklinde değerlendirildi.

Uyku, refahımızın bir belirtisidir
Bernert, “Uykusuzluk ve kabuslar, uykuya dalabildiğimiz zaman süreci intihar eğiliminde değişkenlik yaratıyor” dedi. “Uyku, refahımızın bir belirtisidir ve ertesi gün nasıl hissettiğimizi doğrudan etkiler. Kötü bir uykunun, sıkıntı dönemlerinde rahatlama sağlamayacağından, ruh halimizi nasıl düzenlediğimizi belirler. Böylece intihar davranışlarının belirlenmesinde rol oynar” ifadelerini kullandı.