Ana sayfa Gündem Uzman hekimler uyardı: Yurt dışından gelen turistler vakaları patlatacak

Uzman hekimler uyardı: Yurt dışından gelen turistler vakaları patlatacak

Hekimler, Türkiye’ye gelen turistlere test yapılmadığını belirterek Antalya’da vakaların patlayacağı uyarısında bulundu. Prof. Dr. Şahin 'Mart ayındaki pikten daha fazla hastamız var' dedi.

PAYLAŞ

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, salgının ağır seyrettiği ülkelerden olan Rusya’dan Antalya’ya gelen turistlerin vaka sayısını patlatacağını belirtti.

Sağlık Bakanlığı’nın temmuz ayından itibaren başlattığı uygulamayla artık Coronavirus hastalarıyla temaslı olsalar bile semptom göstermeyenlere Covid-19 testi yapılmıyor. Bu politika değişikliğine karşın ortalama 40 binlerde seyreden test sayısının ağustos ayında 100 bini geçmesi “Test sayılarının artmasında etkili olan faktörler nedir?” sorusunu gündeme getirdi.

‘ÇOĞUNLUĞU YURTDIŞI TESTLERİ’

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’nin haberine göre Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, günlük 100 binli rakamlarla ifade edilen testlerin yarısına yakının yurtdışı çıkışlarda yapılan testler olduğunun düşünüldüğünü, ayrıca futbolcular, birtakım siyasi parti liderleri, grup başkanlıkları gibi yerlerde birtakım testlerin yapılmasının da yine bu rakamlar üzerinde etkili olabileceğini belirtti.

‘RUS TURİST ANTALYA’DA VAKALARI PATLATACAK’

Prof. Adıyaman, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Türkiye havayolu ve denizyolu ile yurtdışından gelenlere test yapmayan nadir ülkelerden biri. Ancak Türkiye’den gidenlere test yapılıyor. Rusya’da Covid-19 salgını aldı başını gidiyor, binlerce Rus turist şu an Antalya’da. Antalya’da vakaların patlayacağını düşünüyoruz, belki de patladı. Almanya’ya testsiz gir bakalım girebiliyor musun? Türkiye çok büyük risk altında.”

TURİZM ÇALIŞANLARINDA ARTIYOR

Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin ise “Sağlık Bakanlığı bir yönetmelik hazırlamıştı, standartları oldukça yüksekti. Sonra işin içine Turizm Bakanlığı girdi, şimdi onların yönetmeliğine göre hareket ediliyor. Turizm beklentisi çok olduğu için biz Türkiye’ye gelen turistlerden test istemez hale geldik. Turistlerin havalimanında ve transfer aracında ateşleri ölçülüyormuş, onun dışında önlem yok. Ama Türkiye’den giderken Ruslar mutlaka son 48 saatlik PCR testi istiyormuş. Rusya’dan gelenlerde eğer ateş varsa ve şüphe varsa otellerde karantina odaları yapıldı, orada tutuluyor ve PCR testi yapılıyor” dedi.

Şahin, turizm sektörü çalışanlarında ciddi vaka artışlarının yaşandığını belirterek şöyle devam etti:

‘MART’TAKİ PİKTEN DAHA FAZLA HASTAMIZ VAR’

“Mart ayındaki pikten daha fazla hastamız var. Bu hem iç hem dış turizm hareketliliğiyle oldu. Antalya’da 300- 350 civarında yeni hasta tespit edildiği söyleniyor. Turizm alanındaki verilere hiç erişemiyoruz. Hem Ruslardan hem turizm işçilerinde yayılacak bu hastalık. ”

‘ÜLKE İÇİN RİSK’

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve TTB Covid-19 İzleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala da “TTB olarak yurtdışına kapıların açılarak özellikle Rusya gibi hastalığın görülme sıklığının yüksek olduğu yerlerden insanlar kabul edilmesinin Türkiye için bir risk oluşturduğunu söylemiştik” dedi.

TEMEL KOTİL YOĞUN BAKIMDA

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Coronavirus sebebiyle yoğun bakıma alındı. Kotil’in entübe edildiği bildirildi.

KİLİS’TE YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Kilis’te de vakalarda artış yaşandığı bildirildi. Salgının başından bu yana 2 bin 70 vakaya rastlanırken 24 kişi hayatını kaybetti. 75 mahalleden yalnızca 13’ünde vaka yok.