Ana sayfa Gündem “Vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara, İstanbul’u 2 kat geçmiş durumda”

“Vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara, İstanbul’u 2 kat geçmiş durumda”

PAYLAŞ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında Türkiye’de birinci dalganın ikinci pikinin yaşandığını söylerken, “Ülke genelinde durum kontrol altında. İstanbul’da, Trakya’da ve Ege Bölgesi’nde ciddi bir artış yok. Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da maalesef artış var. Artışın en fazla olduğu illerin başında Ankara geliyor. Şu an Türkiye’de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara, İstanbul’u 2 kat oranında geçmiş durumda” dedi.

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Koca, kontrollü sosyal hayatın başlamasının ardından tedbirlere uyulmadığını ve salgının yayılmaya devam ettiğini belirtirken, “Tatil yerlerinde, eğlence yerlerinde, çarşı pazarda, törenlerde tedbirlere ne kadar uyulduğunu hep birlikte içimiz acıyarak görüyoruz” ifadesini kullandı.

“Sorun küresel, mücadele ulusal demiştik. Konya’da kısmen kontrol altına aldık. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kayseri hala yüksek riskli illerimiz arasında” diyen Koca, salgının kontrolden çıktığını söyleyemeyeceğini, eğer tedbirlere uyulmazsa durumun değişebileceğini açıkladı.

“Bakanlık olarak rakamları değiştirmemiz söz konusu değil”

Ankara’yla ilgili ek tedbirlerin alınmaya başladığını söyleyen Koca, kapatılan hastanelerin özellikle yoğun bakım bölümlerinin yeniden açılabileceğini belirtirken, “Hastane açısından bir sorunumuz olmadığını söylemek istiyorum ama bizim zaten kapatılan hastaneleri açmak gibi bir eğilimimiz vardı, daha önce de söylemiştim. Bu hastanelerimizin özellikle yoğun bakımla ilgili bölümlerini devrede tutma gibi bir çaba içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Koronavirüs ölümlerine ilişkin açıklamasını da değerlendiren Koca, “Ölümlerle ilgili ben başkanla da görüştüm, bununla ilgili rakamları her gün veriyoruz. Normalde bu ölüm rakamları ilgili hekimin kendi tanısıyla söz konusu oluyor, bizim herhangi bir merkezden müdahalemiz söz konusu olmuyor. Bizim bakanlık olarak değiştirmemiz söz konusu değil, ilgili hekimlerin karar vererek yaptıkları bir durum” dedi.

“Bilim Kurulu’nun önerisi, müsabakaların seyircisiz devam etmesi”

Önümüzdeki haftalarda başlayacak Süper Lig müsabakalarının da ligin ilk yarısında seyircisiz oynanması gerektiğini söyleyen Koca, “Seyircili olmaması, müsabakaların seyircisiz devam etmesi şeklinde Bilim Kurulu’nun bir önerisi var” ifadesini kullandı.

Koca, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Giresun’daki mitingine ilişkin gelen soruya “Maske, mesafe ve hijyen noktasında sayın Cumhurbaşkanı’mızın son derece hassasiyet ve gayret içinde olduğunu hepimiz biliyoruz. Birçok defa da maske, mesafe ve temizlik konusunu gündeme getirdiğini görüyoruz. Yer yer ihlal edildiğini görüyoruz” şeklinde yanıt verdi.