Ana sayfa Öne Çıkanlar Vatandaşlıktan çıkarılacaklar listesinde NATO askerleri, Zekeriya Öz ve Celal Kara yok

Vatandaşlıktan çıkarılacaklar listesinde NATO askerleri, Zekeriya Öz ve Celal Kara yok

PAYLAŞ

İçişleri Bakanlığının 3 ay içinde yurda dönmemeleri durumunda vatandaşlıktan çıkarılacağı ifade edilenlere ilişkin hazırlanan listede dikkat çekici ayrıntılar göze çarpıyor. 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası Almanya’dan iltica talebinde bulunan NATO Askerleri ve Almanya’ya iltica ettiği ileri sürülen Ergenekon Davası Savcısı Zekeriya Öz de listede yer almıyor.

Hafta başında Türkiye İçişleri Bakanlığı, yurt dışında bulunup da 15 Temmuz darbe girişimine karışan, Gülen Cemaati ile bağlantılı olduğu öne sürülenlerin yanı sıra iki HDP milletvekilinin de olduğu 130 kişilik isim listesini yayınlandı. Resmi Gazete’de yayınlanan kararda, listede adı bulunan 130 kişinin 3 ay içinde yurda dönmemesi durumunda vatandaşlıktan çıkarılacağı ilan edildi.

Evrensel’den Yücel Özdemir’in haberine göre, 130 kişilik listenin tanınan isimleri arasında Fethullah Gülen, HDP Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Tuba Hezer Öztürk ve BDP Van Eski Milletvekili Özdal Üçer yer alıyor. Listede çok fazla tanınan ya da üst düzey askeri yöneticinin olmaması dikkat çekerken, çoğunun kamuoyunda adı geçmeyen isimler olduğu görüldü. Bu nedenle söz konusu kişilerin 3 ay dolduğu takdirde vatandaşlıktan çıkarılacakların, darbe girişiminde hangi rolü oynadıkları ya da terör örgütleriyle basıl bir bağlantı içinde oldukları bilinmiyor.

Zekeriye Öz ve Celal Kara yok

Örneğin daha önce basında yer alan haberlerde Almanya’da olduğu ileri süren “Ergenekon Davası Savcısı” Zekeriya Öz’ün adı vatandaşlıktan çıkarılacaklar arasında yer almıyor. Yine Öz ile birlikte yurt dışına çıktığı tespit edilen Savcı Celal Kara da listede yok.

Sadece Öz değil, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yurt dışı görevindeyken yurda çağrılan ancak bunu kabul etmeyerek başka bir ülkeye iltica etmeyi ya da yerleşmeyi tercih edenlerin isimleri de vatandaşlıktan çıkarılacaklar arasında yer almıyor.

Tartışılan NATO askerleri de listede değil

Yine vatandaşlıktan çıkarılacaklar arasında daha önce Almanya’ya iltica ettikleri açıklanan 50 kadar üst düzey asker ve polisin ismi de yer almıyor.

Alman basınında daha önce yer alan haberlerde iltica edenler arasında NATO’da görev yapan üst düzey askerlerin çoğunlukta olduğu belirtilmişti. İltica edenler arasında, Almanya tarafından da dolaylı olarak doğrulanan bilgilere göre, değişik büyükelçiliklerde görev yapan 10’a yakın askeri ateşe, NATO’da görev yapan üst düzey 20’ye yakın general ve asker bulunuyor. Bunlar arasında Almanya-Ramstein ve Hollanda’daki NATO üzerinde görev yapanların sayısının fazla olduğu dikkat çekiyor.

Muhtemelen isimleri Türkiye tarafından da bilinen bu üst düzey ordu mensuplarının iadesi için her iki ülke arasında görüşmeler yapılıyor. Almanya iltica hakkını gerekçe göstererek iade kapısını kapattı. Ancak buna rağmen Türkiye’nin bu üst düzey ordu mensuplarını vatandaşlıktan çıkarılacaklar arasına dahil etmemesi dikkat çekici. Almanya’ya iltica edenler arasında ayrıca 7 hakim ve çok sayıda emniyet yöneticisi de bulunuyor. Bunların isimleri de vatandaşlıktan çıkarılacaklar arasında yer almıyor.

Gülen’in de aralarında bulunduğu 130 kişi vatandaşlıktan çıkarılıyor