Ana sayfa Sağlık Vegan beslenmek inme riskini artırıyor

Vegan beslenmek inme riskini artırıyor

Sağlık için risk oluşturup oluşturmadığı sıkça tartışılan vegan beslenmeyle ilgili bir araştırma sonucu daha yayınlandı. Buna göre sadece sebzeyle beslenenlerde kalp hastalığı olasılığı azalıyor ancak inme riski artıyor.

PAYLAŞ

İngiliz bilim adamları, EPIC-Oxford’un 48 bin kişinin beslenmesi ve sağlığını mercek altına aldığı uzun süreli araştırma projesinin verilerini inceledi.

EPIC-Oxford’un 1993-2001 yıllarında takip ettiği katılımcıların yarısının et, 7 bin 500’ünün balık yediği, 16 binden fazlasının da vejetaryen ya da vegan olduğu belirtildi.

Süreç içinde 2 bin 820 koroner kalp hastalığı, 300’ü hemorajik (kanamalı) olmak üzere bin 72 inme vakasına rastlandığı kaydedildi.

Uzmanlar, koroner kalp hastalığına yakalanma riskinin vejetaryen ve veganlarda yüzde 22, balık yiyenlerde de yüzde 13 azaldığını gözlemledi.

Yüzde 20 artıyor

Öte yandan araştırmada sadece sebzeyle beslenenlerin inme geçirme olasılığının yüzde 20 arttığı görüldü.

B12 seviyesiyle ilgili olabilir

Araştırmacılar, vejetaryenler ve veganlarda artan inme riskinin, düşük B12 seviyesiyle bağlantısı olabileceğini belirtirken konuyla ilgili daha fazla çalışma yapılması gerektiğine işaret etti.