Ana sayfa Gündem Veli Saçılık: Bir tane adam çıkmış ‘Memleket benim’ diyor. Biz de diyoruz...

Veli Saçılık: Bir tane adam çıkmış ‘Memleket benim’ diyor. Biz de diyoruz ki, halklar olarak Memleket Biziz

Özgürlük Meclisleri ile sokağa inme hazırlığındaki Memleket Biziz inisiyatifinin çağrıcılarından Veli Saçılık, “Bir tane adam çıkmış 'Memleket benim' diyor. Biz de diyoruz ki, halklar olarak Memleket Biziz” dedi.

PAYLAŞ

Türkiye’nin sürüklendiği uçuruma karşı içerisinde toplumun farklı kesimlerinden çağrıcıların yer aldığı ‘Memleket Biziz’ inisiyatifi, Ankara’da gerçekleştirdiği “Özgürlük Buluşması” ardından sonuç bildirgesini açıkladı. Memleket Biziz’in hedefinde “Mevcut iktidarın gayrimeşruluğunu teşhir etmek ve tek adamı durdurmak” var.

 

İnisiyatifin imzacılarından biri de, 2000’li yıllarda cezaevi operasyonlarında kolunu kaybeden ve 2016 yılında başlayan eylemlerden sonra Yüksel Caddesi direnişlerinin simge ismi haline gelen Veli Saçılık. Saçılık, bu oluşumun ortaya çıkış nedeni ve amaçlarına dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmelerde bulundu.

 

‘ÖZGÜRLÜĞÜ GENEL BİR TOPLUMSAL SÖYLEM HALİNE GETİRMEYİ AMAÇLIYORUZ’

 

Memleket Biziz için “sivil bir direniş örgütü” tanımlamasında bulunan Saçılık, “Biz buna Özgürlük Buluşması diyoruz. Sivil alandaki insanlara, genel topluma bir çağrı yapmak gibi bir yerde durmak istedik. Sokağa çıkarken hep beraber özgürlük şarkılarını söyleyeceğiz. Hep beraber mücadele edeceğiz. Tutuklu vekillere özgürlük, üniversitelere özgürlük, işçilere, akademisyenlere özgürlük diyeceğiz. Yani herkes kendi alanında özgürlüğü örgütleyecek. Özgürlüğü genel bir toplumsal söylem haline getirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

 

‘ÖZGÜRLÜK MECLİSLERİ’ İLE SOKAĞA İNİLECEK

 

İleriki günlerde ise, ‘Özgürlük Meclisleri’ kuracaklarını paylaşan Saçılık, sonrasında “Diktatörlük Değil, Özgürlük İstiyoruz” şiarıyla sokağa ineceklerini kaydetti. Saçılık, “Amacımız Taybet ananın acısı ile Berkin Elvan’ın annesinin acısını birleştirebilecek toplumsal bir mutabakat sağlamak” dedi.

 

‘SALDIRILARA KARŞI TEK VÜCUT OLMA ZAMANI’

 

Toplumsal alanı harekete geçirmek ve örgütsüz kesimlere ulaşarak örgütleme alanını geliştirmek için sahaya ineceklerini vurgulayan Saçılık, şunları söyledi: “Toplumsal alanı harekete geçirebiliriz. Biz yapılan saldırının ne olduğunu biliyoruz. Yani Halkevi şubelerinin kapatılması ile Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin kapatılması, matbaasına el konulması, çalışanlarının tutuklanmasının aynı saldırının bir ürünü olduğunu biliyoruz. Yine kamu emekçilerinin işsiz bırakılması gibi. Hepsini yapanın tek amacı var. Biz de bu tek amacı olanlara karşı tek vücut olup, örgütsüzleri örgütlemek için sahaya çıkacağız.”

 

‘DİKTATÖRLÜĞE KARŞI ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ’

 

Diktatörlüğe karşı özgürlük mücadelesi vereceklerinin altını çizen Saçılık, “Çünkü burası mücadele etmek isteyenlerin bir arada olduğu bir oluşum. Bunu başaracağız” ifadelerini kullandı.

 

Saçılık, “Bir tane adam çıkmış ‘Memleket benim’ diyor. Biz de diyoruz ki, halklar olarak Memleket Biziz! Yani bu memleketin üzerinde yaşayan tüm halklar diyoruz ki; memleketin her şeyi biziz. Bu argümanla yola çıktık. Biz toplumun her kesimine özgürlük istiyoruz” diye ekledi.

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI – SELMAN GÜZELYÜZ