Ana sayfa Gündem Veli Saçılık ve Esra Özakça’nın da aralarında bulunduğu 6 kişinin evine polis...

Veli Saçılık ve Esra Özakça’nın da aralarında bulunduğu 6 kişinin evine polis baskını

PAYLAŞ

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile mesleklerinden ihraç edilen ve Yüksel Caddesi’nde ‘İşimi geri istiyorum’ sloganı ile 140 gündür eylem yapan kamu emekçileri Veli Saçılık, Esra Özakça, Acun Karadağ, Abidin Sırma, Nazan Bozkurt’un evlerine akşam saatlerinde polisler tarafından baskın düzenlendi.

Evlerine baskın düzenlenen isimler hakkında gözaltı kararının olduğunu belirtilirken, evlerde yapılan aramaların da sona erdiği öğrenildi. Veli Saçılık’ın ise baskın sırasında evde olmadığı ve İstanbul’da bulunduğu öğrenildi.

Evinde arama yapıldığını Twitter hesabından duyuran ve hakkında gözaltına kararı verilen Veli Saçılık ÇHD TV’ye yaptığı açıklamada, ‘Bizim tek suçumuz zalime zalim demektir ve boyun eğmemektir’ dedi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın gözaltına alınıp tutuklanmalarının ardından başladığı açlık grevi eyleminde 45 günü geride bırakmak üzere olan Esra Özakça ile Nazife Onay akşam saatlerinde Selanik Caddesi’nden Sakarya Caddesi’ne düzenlenmek istenen yürüyüşün ardından gözaltına alınmış ve TEM Şubesi’ne sevk edilmişti.

Aynı eylemde gözaltına alınan ve evine baskın düzenlenen öğretmen Acun Karadağ’ın da Çankaya Karakolu’nda tutulduğu öğrenildi.

Öte yandan mesleklerinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın tutuklandıktan sonra cezaevinde de devam ettikleri açlık grevi eylemi 120. günü geride bırakmak üzere.