Ana sayfa Ekonomi ‘Volkswagen, Türkiye’de fabrika kurmaktan vazgeçti’

‘Volkswagen, Türkiye’de fabrika kurmaktan vazgeçti’

Volkswagen'ın Türkiye'de fabrika kurmaktan vazgeçtiği öne sürüldü. Almanya'dan otomotiv sektörü dergisi Automobilwoche, haberini adını açıklamadığı Volkswagen kaynaklarına dayandırdı.

PAYLAŞ

Reuters haber ajansına konuşan bir Türk yetkili ise şirketin yeni bir fabrika kurma kararını koronavirüs yüzünden ertelediğini söyledi.

Aynı yetkili pandemi sona erdikten sonra şirketin bu kararın üzerinden bir daha geçeceğini söyledi.

Alman gazeteci Christiaan Hetzner Twitter’dan şirketin koronavirüs yüzünden üretim kapasitesinin düşmesi dolayısıyla yeni fabrikadan tamamen vazgeçtiğini yazdı.

Şirket, geçen ekim ayında Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle tepki almasını gerekçe göstererek Türkiye’de yapmayı planladığı yatırımı ertelemişti.

Volkswagen şirketinin sözcüsü, ekimdeki açıklamasında fabrikanın açılışının şirketin itibarına zarar verebileceğini söyledi; “Bölgedeki durumu büyük bir kaygıyla izliyoruz” dedi.

Volkswagen’den ‘iptal kararıyla’ ilgili henüz açıklama yapılmadı.

Volkswagen, daha önce Manisa merkezli Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurduğunu açıklamış; şirketin sermayesi 943,5 milyon TL olarak belirtmişti.

Volkswagen’in Türkiye’ye yapacağı toplam yatırımın değerinin 1,4 milyar doları bulması bekleniyordu.