Ana sayfa Teknoloji WannaCry virüsü için çözüm yöntemi keşfedildi

WannaCry virüsü için çözüm yöntemi keşfedildi

PAYLAŞ

Windows işletim sisteminde bulunan bir sıfır gün açığı kullanarak dünya üzerinde milyonlarca bilgisayara bulaşan ve büyük maddi kayıplara yol açan WannaCry virüsünün kilidi çözüldü!

Güvenlik araştırmacılarının keşfettiği durum WannaCry mağdurlarına umut olabilir! Virüsteki bir yazılım hatasından kaynaklanan bu durum, işletim sisteminin yüklü olmadığı disklerdeki verilerin kurtarılmasını sağlıyor.

shiftdelete’de yer alan habere göre virüsün işletim sisteminin bulunduğu disk haricindeki dosyaları şifreledikten sonra tamamen silmek yerine $RECYCLE isimli gizli bir klasörde şifresiz şekilde bulundurduğu keşfedildi.

Kurtarmak istediğiniz diskteki bu klasörü bulup özelliklerinden görünür hale getirdiğinizde dosyalarınızı kurtarmanız mümkün. Bu yöntemin çalışmadığı durumlarda ise görünür hale getirdiğiniz klasörü dosya kurtarma yazılımları ile taratarak dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.

Biraz geç kalınmış olsa bile bu yöntem hala dünya üzerindeki binlerce kullanıcının dosyalarını kurtarmasına yardımcı olabilir.