Ana sayfa Politika “Washington, Akar’ın helikopterle gidip Gül’ü uyarmasını çok kaygıyla izledi”

“Washington, Akar’ın helikopterle gidip Gül’ü uyarmasını çok kaygıyla izledi”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Nisan ortasında yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin OHAL altında özgür şeffaf ve adil bir seçim yapabileceğinden endişeliyiz" demişti.

PAYLAŞ

24 Haziran’da yapılacak erken seçimlerle ilgili Nauert, OHAL’in iki yıla yakın bir süredir yürürlükte olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuşmuştu:

“Olağanüstü hal yürürlükteyken, Türk yasalarıyla ve ayrıca Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle uyumlu bir tarzda, özgür, adil ve şeffaf bir seçim düzenlemek zor, bunun farkındayız.

Bu tür bir olağanüstü hal döneminde bunu (seçimleri) düzenleme kabiliyetleri hakkında endişelerimiz var. Elbette özgür ve adil seçimler görmek isteriz, ama burada bir endişe var.”

Avrupa Birliği’nden de benzer kaygıları dile getiren açıklamalar gelmişti. Amerikanın Sesi sitesinde ise Georgetown Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Sinan Ciddi’nin değerlendirmelerine yer veriliyor.

Ciddi, Amerika’nın Türkiye’de adil ve şeffaf bir seçim yapılacağından şüphe duyduğunu belirtiyor. Sinan Ciddi, Washington’daki uzmanların 24 Haziran’ı erken seçim olarak değil, bir rejim değişikliğinin devlet onayı gibi gördüklerini ve bu durumun da kaygı yarattığını ifade ediyor.

Türk-Amerikan ilişkilerindeki son durumu da değerlendiren Ciddi’ye göre yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo oldukça sert bir siyasetçi.

Ciddi, Trump etrafında belirleşmeye başlayan ulusal güvenlik takımının da Türkiye’ye sert bir nota vermeye hazırlanıyor olabileceği yorumunda bulunuyor.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzeleri alma planları için ise şunları söylüyor:

“Pentagon ve Amerikan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri mevcut düzende sert bir cevap vermeye hazırlanıyor olabilir. Bu da Türkiye’nin ileride edinmek istediği silah sistemlerini, savunma sistemlerini özellikle, F 35 alımını etkileyebilecek şeylere yol açabilir”

Sinan Ciddi, Türkiye’den birlikte çalışma arzusu görmemesi halinde Pompeo yönetimindeki Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’ye karşı bir takım yaptırımların ard arda gelebileceği uyarısında da bulunuyor.

Türkiye’de son zamanların en yoğun gündem konularının başında ise Abdullah Gül’ün ortak adaylığı geliyor. Gül için özellikle Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın özel bir helikopter ile Gül’ü ziyaret ettiği iddia edilmişti. Bu görüşmede ise Akar ve Kalın’ın Gül’e ‘aday olma’ baskısı yaptığı belirtiliyordu.

Bu gelişme ABD’de nasıl karşılandı peki? Sinan Ciddi, şunları söylüyor:

“Washington’da bulunan araştırmacılar, uzmanlar ve bürokratlar erken seçim bekliyordu. ABD, uzun zamandır Türkiye’deki siyasi ortamın gerildiğini takip ediyor ve telkinlerde bulunuyordu. Abdullah Gül’e yapılan üst düzey ziyaretler Washington çevrelerince çok kaygıyla izlendi. Özellikle Akar’ın helikopterle inip Gül’e muhtemelen bir uyarıda bulunması Washington çevrelerince çok kaygıyla ve şaşkınlıkla izlendi.”

Ciddi’nin değerlendirmelerinin tamamı ise Amerikanın Sesi yayınında…