Ana sayfa Manşet Washington ziyareti öncesi Rus basını: Erdoğan, büyük olasılıkla Trump’la uzlaşacak

Washington ziyareti öncesi Rus basını: Erdoğan, büyük olasılıkla Trump’la uzlaşacak

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuşak ve Yol Forumu’na katılmak üzere Pekin’e uzun bir uçuş gerçekleştirdi. Buradan 13 saatlik uçuş sonrası Washington’a geçecek olan Erdoğan 16 Mayıs’ta Beyaz Saray’da Donald Trump’a konuk olacak.

ABD’nin YPG’ye verdiği destek, Reza Zarrab davası ve Gülen’in iadesi konusunda ciddi pazarlıkların yaşanması beklenen görüşme Rus basınında da geniş yer buldu. Erdoğan’ın Washington ziyaretini Rus Pravda Gazetesi için değerlendiren Aydın Mehtiyev’e göre, Erdoğan’ın istemediği ve seyrini değiştiremediği gelişmeler karşısında büyük olasılıkla Trump’la anlaşması bekleniyor

Pravda’da yer alan makale şöyle:

Uzmanlar, iki liderin tartışmaları konular üzerinde bir ortak paydada buluşabileceğinden kuşku duyuyor. Bununla birlikte, analistlerin çoğu, duygusallığıyla tanınan Erdoğan’ın Washington’la olan ilişkilerini bu kez daha da şiddetlendirmeye devam etmeyeceği görüşünde birleşiyor.

İki ülke arasında son dönemde kronikleşen sorunlar var.

Her şeyden önce, Ankara’nın ‘terörist’ olarak kabul ettiği Kürt güçleri Washington için IŞİD’le mücadelede müttefik. Beyaz Saray bu çerçevede, Rakka’nın kurtarılması noktasında YPG’ye ağır silahlar verme kararı aldı. YPG öncülüğündeki Suriye Devrimci Güçleri de (SDG) bu destek sonrası Tabka Barajı ve Tabka havaüssünü ele geçirdi.

Öte yandan Türkiye’nin, ‘PYD’nin PKK’nın bir uzantısı olduğu’ yönündeki iddiası da Washington tarafından kabul görmüyor.

İki lider arasındaki görüşmede bazı askeri konuların da masada olması bekleniyor. Bu kapsamda, Erdoğan’ın ziyareti öncesi Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ABD’ye gitmesi tesadüf değil.

İncirlik şantajı mümkün görünmüyor

ABD’nin Kürtlere verdiği desteğe tepki gösteren Erdoğan’ın, bunu bir şantaj malzemesi gibi kullanması ve ABD Hava Kuvvetleri’nin İncirlik Üssü’ne erişiminin sınırlandırılması tehdidinde bulunması da uzak bir ihtimal değil. Ancak bu taktiklerin başarılı olma ihtimali hayli düşük görünüyor. Dolayısıyla bazı Türk medyasının, Ankara’nın Türkiye’nin hava sahasını kapatabileceği yönündeki tahminleri çok kötümser görünüyor. Üstelik Türkiye’nin İncirlik’i kısıtlama ihtimaline karşı, ABD’nin üssünü Yunanistan’a taşıması ihtimali doğabilir.

Yunan Milli Savunma Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde “ABD ile Girit’te bulunan ABD askeri üssünün genişletilmesi ve İncirlik Üssü’nün Türkiye’den alınmasının tartışılması” bir raslantı değil…

Tüm bu gelişmeler çerçevesinde, Erdoğan’ın istemediği ve seyrini değiştiremediği gelişmeler karşısında büyük olasılıkla Trump’la anlaşması bekleniyor. Ayrıca Erdoğan, Beyaz Saray’dan ikili askeri-teknik işbirliği hacmini artırmasını isteyecek.

Erdoğan’a göre Ankara, Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi Ortadoğu ve Transkafkasya olmak üzere iki önemli bölgenin birleşim yerinde NATO’nun karakolu rolünü oynamaya devam etmeli.