Ana sayfa Politika “Yüksek yargı organlarının kuruluş törenleri, biat seremonilerine dönüştü”

“Yüksek yargı organlarının kuruluş törenleri, biat seremonilerine dönüştü”

PAYLAŞ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Türkiye’ de yargı-iktidar ilişkisine ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Kerestecioğlu, 150 bin insanın KHK ile işinden edildiğini ve 150’nin üzerinde gazetecinin tutuklu olduğunu belirterek, “Kocaman bir ülke yarı açık cezaevine dönmüş, Danıştay Başkanı hak ve özgürlüklerden söz ediyor. Referandumdan geçen anayasa değişikliği ile tek adam rejimi başlıyor, kuvvetler ayrılığının güçlendiğinden söz ediyor” ifadelerini kullandı.

Kerestecioğlu, halkın referandumun meşruiyetini sorguladığı ve “Hayır” oylarının peşinde olduğunu belirterek, “Danıştay Başkanı’nın bu noktada yapması gereken, bu referandumdaki ihlalleri tespit etmek ve aslında bir açıklama yapacaksa buna dair yapmak ve hukukun üstünlüğünden söz etmek iken, kendisi kuvvetler ayrılığının güçlendiğinden söz ediyor! Ve üstelik bunu sadece Türkiye’deki insanlar değil neredeyse bütün dünyada herkes, Türkiye’de kuvvetler ayrılığının ortadan kalktığını dile getirirken yapıyor. Bu ülkede olan bitenden Danıştay Başkanı’nın haberinin olmaması mümkün mü? Mümkün değil; ama böyle yapmayı tercih ediyor” şeklinde konuştu.

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün kızı Gonca Hatinoğlu’nun “Saray kadrosu”nda görev yaptığı bilgisini paylaşan Kerestecioğlu, yine Göngür’ün damadının da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı yapan şirkette çalıştığını belirtti. Kerestecioğlu, “Bir önceki yıl Erdoğan’ın önünde düğmesi olmayan cübbesini iliklemeye çalışan Zerrin Güngör’ün Erdoğan’a saygıda kusur etmemesinin nedeni de bu olsa gerek” dedi. Kerestecioğlu, ayrıca Danıştay Başkanı hakkını arayanların değil haksızlığı inşa edenlerin tarafında olduğunu söyledi.

Açlık grevine ses verilmeli

Konuşmasına KHK ile ihraç edildikleri için 65 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yla devam eden Kerestecioğlu, “Hükümet artık buna ses vermeli. İki insanın ölüp gitmesine seyirci kalmamalı ve işkence etmekten vazgeçmeli” dedi.

Mithat Sancar: Yargı törenleri biat seremonisine dönüştü

Daha sonra konuşan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar ise, başta Danıştay olmak üzere yüksek yargı organlarının kuruluş törenlerinin biat ve sadakat mesajlarının verildiği seremoniye dönüştüğüne dikkat çekti. Sancar, “Bu vahim bir durumdur. Hele Danıştay Başkanı’nın açıklamalarının kabul edilebilir hiçbir yanı yoktur. Hem Danıştay’ın tarihine hem de bedel ödeyen vicdanlı yargıçlara da saygısızlık olmuştur” dedi.

Yakala-bırak, tekrar yakala yargı-iktidar işbirliğinin kirli oyunu

Tahliye edildikten sonra tekrar tutuklanan HDP milletvekillerine ilişkin de konuşan Sancar, şunları söyledi: “4 önemli örnek var; biri İdris Baluken. Baluken, oy birliğiyle Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesince, Balbay içtihadı gerekçe gösterilerek tahliye edilmişti. Bu karara itiraz diliyor, tekrar tutuklama kararı çıkarılıyor. 8. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, tahliye kararı veren mahkemenin başkanı görevinden alınarak kürsü hakimliğine atandı, yani cezalandırıldı. Yakala bırak, tekrar yakala diye nitelediğimiz kirli oyunun örneklerini Ferhat Encu, Nursel Aydoğan ve Besime Konca’da da görebiliriz. Yargı-iktidar işbirliğiyle sergilenen kirli bir oyunudur bu.”