Ana sayfa Dünya Yanan Moria kampındaki 165 mülteci çocuk Selanik’e gönderildi

Yanan Moria kampındaki 165 mülteci çocuk Selanik’e gönderildi

Yaklaşık 2 bin 800 kişiyi barındırma kapasitesi olan Moria kampında 12 bin 600 civarında mültecinin kalması sivil toplum örgütlerinin tepkisine yol açıyordu.

PAYLAŞ

Yunanistan‘ın Ege Denizi‘ndeki adalarından Midilli‘de bulunan Moria mülteci kampında çıkan yangının ardından burada yaşayan yaklaşık 12 bin 600 mültecinin akıbetinin ne olacağı belirsizliğini koruyor. Yunan ERT televizyonunun haberine göre yangın sonrasında ilk önlem olarak kampta kalan ve ebeveynleri yanlarında olmayan 165 çocuk uçakla Midilli’den Selanik’e gönderildi. ERT, itfaiyenin gece kamptaki küçük çaptaki yangınları söndürmeyi başardığını duyurdu. Ancak bu yangınların kampta zarar görmeyen çadır ve barınakların da tamamen kül olmasına yol açtığı belirtildi.

Kampta çıkan yangının  ardından binlerce mülteci ilk geceyi kamp çevresinde sokaklarda geçirdi. ERT televizyonu Moria’dan adanın başkenti Midilli’ye gitmeye çalışan bazı genç mültecilerin göz yaşartıcı gaz kullanılarak engellendiğini duyurdu. Bu müdahale öncesinde mültecilerden bazılarının polise taş atığı bildirildi.

Yangınla birlikte Coronavirus’ün adada hızla yayılmasından endişe ediliyor. Kampta son olarak 35 mültecide Coronavirus tespit edildiği açıklanmıştı. Test sonucu pozitif çıkan bu mültecilerin virüsü başkalarına da bulaştırmalarından endişe ediliyor. Deutsche Welle’deki habere göre, Yunanistan hükümeti yangının ardından kampta testi pozitif çıkan 35 kişiden sekizine ulaşıldığını açıkladı.

Midilli’nin batısındaki limana bu sabah saatlerinde yanaşan Blue Star Chios adlı feribotun bin mülteciyi alması bekleniyor. Mültecilerin geri kalanını ise Yunanistan Donanması’na ait iki geminin alacağı açıklandı.

ALMANYA’YA ÇAĞRI: MÜLTECİLERİ ALIN

Almanya’da birçok siyasetçi ve yardım kuruluşu hükümete Moria’daki yangın sonucu evsiz kalan mültecilerin alınması çağrısında bulunuyor. Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Sosyal Demokrat Partili Katarina Barley, ZDF televizyonuna verdiği demeçte, AB’nin mülteci politikasını “Avrupa’nın utancı” diye nitelendirdi. Barley birçok AB üyesi ülkenin mülteci sorununa ortak bir çözüm bulmaya yanaşmadığını söyleyerek, Almanya’nın Avrupa Birliği çapında bir çözüm bulunana dek mültecileri alması gerektiğini belirtti.

Yaklaşık 2 bin 800 kişiyi barındırma kapasitesi olan Moria kampında 12 bin 600 civarında mültecinin kalması sivil toplum örgütlerinin tepkisine yol açıyordu. Yangının neden çıktığı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı ama Yunan hükümeti kundaklama sonucu çıktığı ihtimali üzerinde durulduğunu da belirtti.