Ana sayfa Gündem Yargıtay’dan Altan Kardeşler ve Ilıcak davasındaki cezalar için bozma kararı

Yargıtay’dan Altan Kardeşler ve Ilıcak davasındaki cezalar için bozma kararı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, "Anayasal düzeni ihlal" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki kararın bozulmasını, iki isme “FETÖ’ye yardım"dan ceza verilmesini, aynı davada yargılanan Mehmet Altan hakkında da beraate hükmedilmesini istedi.

PAYLAŞ

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin kararı uyarınca, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlanan davanın dosyası tekrar açılarak yargılama yinelenecek. Yerel mahkeme ilk kararında direnirse son sözü Yargıtay Ceza Daireleri Genel Kurulu söyleyecek. Yerel Mahkeme, Yargıtay’ın bozma kararı yönünde yargılamayı yenilerse, Mehmet Altan hakkında beraat kararı verilecek; Ahmet Altan ve Nazıı Ilıcak hakkında ise ” darbe girişimine katılarak anayasal düzen ihlal etmek” iddiasıyla değil “FETÖ’ye bilerek ve isteyerek yardım” suçlamasıyla yargılama yapılacak.

30 Temmuz 2016 tarihinden beri tutuklu bulunan Nazlı Ilıcak ile 23 Eylül 2016’dan beri tutuklu olarak Silivri Cezaevi’nde hapsedilen Ahmet Altan’ın “FETÖ’ye yardım” iddiasıyla yargılanması durumunda yattıkları yaklaşık 3 yıllık süre dikkate alınarak tahliye kararı verilmesi de gündeme gelebilecek. “Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım” TCK uyarınca 5 yıldan 10 yıla kadar hapis ile cezalandırılıyor. Söz konusu suçun Altan kardeşler ve Ilıcak davasında da söz konusu edildiği üzere basın yolu ile işlenmiş olduğuna hükmedilmesi durumunda bu cezada yüzde 50 oranında arttırım yapılıyor.

Anayasa Mahkemesi 11 Ocak’ta verdiği kararda, Mehmet Altan’ın haklarının ihlal edildiğini belirlemişti. Kararda Mehmet Altan’a 20 bin TL tazminat ödenmesine de hükmedilmişti. Ancak AYM, 3 Mayıs 2019’da verdiği kararda Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın başvurusunu reddetmişti.