Ana sayfa Logo Üstü - Sağ Spotify, Trump’ın seyahat yasağını kaldırdı

Spotify, Trump’ın seyahat yasağını kaldırdı

PAYLAŞ

Popüler müzik uygulaması Spotify, Trump’un seyahat yasağına dahil olan Müslüman çoğunluklu 6 ülke olan Suriye, Sudan, Somali, Libya, Yemen ve İran’dan sanatçıların yer aldığı yeni bir video ve müzikle “Yasaklı olduğum” isimli bir parça yayınladı.

VOX’ta yer alan habere göre, Toronto’da çekilen video ve kaydedilen müzik, iç savaştan dolayı işkenceye maruz kalan, aşırılık yanlısı kişilerden ölüm tehditleri alan ve evlerinden uzaklaştırılan sanatçıların hislerini anlatıyor.

Spotify’dan yapılan basın açıklamasında ise, “Farklı kültürlerden sanatçıları bir araya getirmek ve susturulmuş insanların ve toplulukların seslerini yükseltmek hedefi” güdülüyor.

Uluslararası sanatçılar arasında İran’dan bir DJ olan Kasra V, Sudan’dan Sufyvn, Libya’dan Ahmed Fakroun ve Yemen’den Methal yer alıyor.


Sanatçıların hazırladığı listeyi aşağıdan dinleyabilirsiniz:


Sanatçılar tarafından üretilen altı şarkının her birinde sivil haklar, özgürlük, savaş, kişisel keder ve kimlik temaları yer alıyor.

Yemenli bir sanatçı olan Methal, müziği din ve sosyal adalet gibi konularda cesaret kırıcı olduğu için ölüm tehditleri aldıktan sonra 2014 yılında müzik yapmayı bıraktığını söylüyor. Pasaportunu ve gitarını toplayan Methal, soluğu kaçmak için bir teknede alıyor.

Methal, Spotify videosunda “Sevdiğim bir şeyi yapmaya devam etmek istiyorsam oradan ayrılmam gerektiğini fark ettim” diyor.

Ancak Spotify projesi altı sanatçının hikayelerini vurgularken, seyahat yasağı içerdiği altı ülkede binlerce kişiyi etkiliyor.

Belgesel de yolda

Spotify’dan yapılan açıklamada, bu konularda benzer içerikler oluşturmaya devam edileceği söylendi. “Ben Yasaklılardayım” projesiyle ilgili bir de uzun metrajlı belgeselin bu sonbaharda çıkacağı müjdesi verildi.