Ana sayfa Çevre Yaşam tarzımızı değiştirmezsek iklim krizi kapıda

Yaşam tarzımızı değiştirmezsek iklim krizi kapıda

Koronavirüs salgını nedeniyle hava kirliliği giderek azalsa da etkisini halen sürdürüyor. Ekosfer Derneği, 'giderek büyüyen iklim krizi nedeniyle benzer acılar yaşayabiliriz' dedi.

PAYLAŞ

Salgın nedeniyle herkesin eve kapandığı, trafiğin azaldığı bir dönemde hava kirliliğinde de bir azalma oldu.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında birçok ülkede uzun süreli sokağa çıkma yasağı uygulanırken, bazı ülkelerde de evde kalınması yönünde uyarılar yapılıyor ve kısıtlamalar getiriliyor. Salgın nedeniyle binlerce insan hayatını kaybederken, alınan tedbirler nedeniyle yavaşlayan dünyada hava kirliliği azalıyor. Türkiye’de birçok ilde hava kalitesi gözle görülür bir şekilde düzelirken, veriler yine de gelecek günler için bizi uyarıyor.

Konuya ilişkin bir açıklama Ekosfer Derneği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hava izleme sayfasında yayımlanan verilerini paylaştı. Dernek açıklamasında “Verilere göre 2-9 Mart 2020 tarihleri arasında Ankara Bahçelievler’de partikül madde (PM10) günlük ortalama değeri 66,75 µg/m3 (metreküpte 66,75 mikrogram) ölçülmüştü. Bu değer Dünya Sağlık Örgütü’nün sınır değer kabul ettiği 50 µg/m3’ün üzerindeydi. 30 Mart-6 Nisan tarihleri arasındaysa bu değer 42,99 µg/m3’e, sınır değerin altına geriledi” dedi.

‘İSTANBUL’DA HAVA KİRLİLİĞİNDE AZALMA VAR’

Derneğin açıklamasında yer alan bilgilere göre benzer iyileşmelere diğer illerde de rastlanıldı. İstanbul Sultangazi’de salgının Türkiye’ye ulaştığının ve tedbirlerin alınmaya başlandığı 2-9 Mart arasında günlük ortalama PM10 değeri 101,58 µg/m3’a ulaştı. DSÖ’nün sınır değerinin iki katına ulaşan ciddi bir kirlilik söz konusuydu. En düşük günlük değerin bile 70 µg/m3 civarında olduğu Sultangazi’de PM10 değeri 30 Mart-6 Nisan tarihleri arasında ciddi biz azalma göstererek sınır değerin altına geriledi ve 43,28 µg/m3 seviyelerini gördü. En düşük günlük değer belki de rekor bir düşüşle 14,35 µg/m3’e kadar geriledi.

‘İZMİR’DE DÜŞÜŞ YOK, ZONGULDAK’TA VAR’

İzmir’de hava kirliliğinde ciddi bir düşüşün yaşanmadığı ifade edildi:“İzmir Bornova’da ise PM10 ortalama değeri 2-9 Mart tarihleri arasında 43,63 µg/m3, 30 Mart-6 Nisan arasında ise 42,99 2-9 µg/m3 ölçüldü. Sınır değerin altında kalsa da, ekonomi ve insan faaliyetlerinin azalmasına rağmen ciddi bir düşüş görülmedi.”

Hava kirliliğinin yoğun yaşandığı Zonguldak’ta azalma yaşandığı belirtildi: “Büyükşehirlerle birlikte sıkı önlemlerin alındığı illerin başında gelen Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde ise 2-9 Mart tarihleri arasında 151,27 µg/m3 günlük ortalama değere ulaşan PM10 verileri, 30 Mart haftasında sınır değerin üzerinde kalsa da yüzde 65 oranında gerileyerek 55 µg/m3’e kadar düştü.”

‘YAŞAM TARZIMIZI DEĞİŞTİRMEZSEK İKLİM KRİZİ YAŞAYACAĞIZ’

Ekosfer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Gürbüz, yaşam tarzı değişikliğinin yaşanmadığı bir dünyada iklim kriziyle karşı karşıya olduğumuza dikkat çekti:

“100 binden fazla insanın hayatını kaybettiği bu kriz, bize doğanın kendini toparlama hızını ve aslında ne kadar kirli ve sorunlu kentlerde yaşadığımızı bir kez daha gösterdi. Binlerce insanın hayatını, yüz binlerce kişinin de işini kaybettiği bir dünyada hava kirliliği azaldı. Alıştırıldığımız hayatın durma noktasına geldiği bir noktada ancak temiz hava ve doğadan bahsedebiliyoruz. Elbette bu böyle olmamalı. Hızımızı yavaşlatmak, tüketimi azaltmak ve ekonomiyi karbonsuzlaştırarak, daha sağlıklı bir gezegende yaşamak mümkün. Sonuçta hayatta en önemli şeyin sağlığımız, temel gıdalar ve sevdiklerimiz olduğunu bu salgın hepimize gösterdi. Buradan ders çıkarmazsak, sadece ulaşım ve enerjideki araçları değil, yaşam tarzımızı da hızla değiştirmezsek, giderek büyüyen iklim krizi nedeniyle  benzer acılar yaşayabiliriz”.