Ana sayfa Öne Çıkanlar YAŞ’ta 3 kuvvet komutanı değişti, 6 general ve amiral üst rütbeye yükseltildi

YAŞ’ta 3 kuvvet komutanı değişti, 6 general ve amiral üst rütbeye yükseltildi

PAYLAŞ

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplanan Yüksek Askeri Şura, sona erdi. Toplantı 4 saat sürdü. Toplantıda Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlarının değiştiği belirtiliyor. YAŞ kararları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanacak.

6 general ve amiral üst rütbeye yükseltildi

6 general ve amiral bir üst rütbeye yükseltildi. 61 albay, general ve amiralliğe yükseltildi. 168 albayın görev süreleri 2 yıl uzatıldı.

Habertürk TV’den Mahmut Gürer’in aktardığı kulis bilgilerine göre; Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Yaşar Güler’in atandığı belirtiliyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na Adnan Özbal’ın atandığı belirtiliyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ise Hasan Küçükakyüz’ün getirildiği belirtiliyor. Jandarma Genel Komutanlığı görevine ise henüz kimin geldiği bilinmiyor. Saat 18:00’de Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da kuvvet komutanlıklarına ilişkin basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak’ın emekliye sevk edildiği belirtiliyor. Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal’ın da görev süresinin uzatılmadığı dile getiriliyor. Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu’nun da emekliye ayrıldığı dile getiriliyor.

Başbakan Yıldırım başkanlığındaki toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları Bekir Bozdağ, Mehmet Şimşek, Fikri Işık, Recep Akdağ ve Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal katıldı.

‘4 tane adam gönderip 8 füze attırırım’

15 Temmuz darbe girişimi gecesi ilk derdest edilen isimlerden biri olan Yaşar Güler’in ismi daha önce Ahmet Davutoğlu ve Hakan Fidan ile ilgili Suriye planları yaparken duyulmuştu. Dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan olduğu iddia edilen kişiler arasındaki konuşmaları içeren ses kaydı yayımlanmıştı.

Kayıtlarda, Hakan Fidan’a ait olduğu iddia edilen ses, IŞİD’e uluslararası zeminde müdahalenin olduğu andan itibaren içeride pek çok bombanın patlayacağını söylüyor. Bunun ardından ise Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’e ait olduğu iddia edilen ses de Fidan’ın söylediklerinin desteklenmesini ve “muhaliflere silahların ulaştırılması gerektiğini” söylüyor.

Aynı ses kayıtlarında, MİT Müsteşarı Fidan’a ait olan ve ülkede uzunca bir süre gündem olan konuyu dile getiren ses ise, “Şimdi bakın bakın komutanım, şimdi biz gerekçeyse gerekçeyi, ben öbür tarafa 4 tane adam gönderirim, 8 tane boş alana füze de attırırım. Problem değil o. Gerekçe üretilir. Olay böyle bir iradenin ortaya konması. Biz savaş iradesi ortaya koyuyoruz, her zaman yaptığımız şeyi, akıl yürütme hatasına düşürüyoruz” diyor.