Ana sayfa Ekonomi Yatırımcı hisse almıyor: Beymen’den sonra Defacto da iptal

Yatırımcı hisse almıyor: Beymen’den sonra Defacto da iptal

Döviz ve TL faizlerindeki hızlı artış nedeniyle şirketlerin bu yıl için tek ucuz finansman kaynağı olarak gördüğü halka arzlarda iptal fırtınası yaşanıyor.

PAYLAŞ

Geçen Cuma 250-300 milyon dolar büyüklükte olması beklenen lüks devi Beymen’in halka arzının talep yokluğu nedeniyle iptalinin ardından bu kez de bir başka giyim markası Defacto’nun hisse satışı ertelendi. Şirketin halka arzını üstlenen İş Yatırım’dan yapılan açıklamada Defacto’nun halka arzının ‘küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmaların piyasalar üzerindeki etkisi nedeniyle yeterli talebin oluşmaması dikkate alınarak’ iptal edildiği belirtildi. Defacto’nun halka arz büyüklüğünün 180-210 milyon dolar arasında olması bekleniyordu.

ERKEN SEÇİM KARARI SONRASI BORSA YÜZDE 10 GERİLEDİ

Borsa İstanbul’daki hisse senetlerinin ortalama performansını gösteren BİST-100 Endeksi baskın seçimin ilan edildiği 19 Nisan’dan bu yana yüzde 9.6 gerilerken, kayıplar özellikle mayıs başından itibaren hızlandı. Hem Türkiye’nin kredi notunun S&P tarafından düşürülmesi, hem de uluslar arası piyasalarda ABD faizlerinin artmasıyla başlayan süreç dünya genelinde hisse senedi piyasalarına satış baskısı olarak yansıyor. Bloomberg tarafından geçen hafta yapılan bir haberde Türkiye hisse senedi piyasasında fiyat/kazanç oranının son 9 yılın en düşük seviyesine gerilemesine karşın, yatırımcıların hisse fiyatlarındaki bu ucuzlamaya karşın alım yapmaktan kaçındığı belirtilmişti.

Beymen ve Defacto’daki iptallerin ardından piyasaların dikkati bu hafta Yıldız Holding tarafından yapılacak iki önemli halka arza çevridi. Bankalarla 5.8 milyar dolarlık borç yapılandırmasına giden Ülker’in sahibi konumundaki Yıldız, bu Şok Market ve Penta Teknoloji adlı şirketlerinin hisselerini bu hafta borsada halka arz ederek elde edilecek gelirle bankalara olan borçlarının bir bölümünü kapatmayı planlıyordu.

Halka arz sirkülerindeki bilgilere göre Ülker, Şok Market’ten 620-720, Penta Teknoloji’den ise 45-55 milyon dolar gelir bekliyor. Halka arzlarda peş peşe gelen iptallerin ardından bugün düzenlenen toplantıda konuşan Şok CEO’su Uğur Demirel, ‘Çok yoğun ilgi görüyoruz, tahmin ediyorum şu anda dünya piyasalarında da 10 tane halka arz var aynı anda yapılan. Gördüğüm kadarıyla (yatırımcıların) dünyadaki halka arzlar arasında en çok ilgi gösterdiği şirket Şok” diye konuştu.

Borsa İstanbul ve piyasalardaki dalgalanmanın da yaptığı katkıyla Aselsan’ın bu yıl Şubat ayında yapılması planlanan halka arzı da aracı kurum bulunamaması nedeniyle ertelenmiş, ayrıca aynı ay halka arz edilen Medical Park’ta da talep sorunları nedeniyle hisse senedi fiyatında yüklü indirimler yapılmıştı.