Ana sayfa Editörden Yavuz Baydar: Beklediğim de buydu ve kabus işte şimdi derinleşiyor

Yavuz Baydar: Beklediğim de buydu ve kabus işte şimdi derinleşiyor

PAYLAŞ

Son KHK’yla bir dizi sistemsel değişiklik yapıldığını ve rejimin adının artık ‘Faşizm’ diye konmasını kaçınılmaz kıldığını söyleyen artıgeçek yazarı Yavuz Baydar, “Korkulan buydu. Benim ‘acaba ne zaman buna başvurulacak?’ diye beklediğim de buydu ve kabus işte şimdi derinleşiyor” dedi.

Baydar’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Erdoğan AKP’sinin 2014 ortalarından itibaren mayaladığı, 15 Temmuz kalkışmasının hemen ertesinde başlattığı karşı-darbe ivme kazanarak adım adım ilerliyor.

24 Ağustos gecesi yayınlanan iki Kanun Hükmünde Kararname (KHK= ile konsolide bir polis devletinin inşasında ani bir hareketlilik gözleniyor.

Ama bu kez, bir yeni aşamaya geçildiği anlaşılıyor.

693 sayılı KHK önceki kısıtlayıcı kararnamelerin devamına tekabül eden bir içeriğe sahip.

Ama 694 sayılı KHK bambaşka.

Bir dizi sistemsel, yapısal ve hukuki değişiklikler içeren bu KHK, kimi sol gözlemcilerin yarım ağızla ‘istibdat’ diye adlandırdığı rejimin adının artık faşizm diye konmasını kaçınılmaz kılan bir yöne doğru nihai adımları adeta gözlere sokuyor.

Esasında 694 sayılı KHK, Erdoğan açısından tam da beklediğimi yapıyor: İlerde (epey ilerde) bir gün OHAL’i şu veya bu sebeple ille de kaldırmak gerekirse, OHAL’in yokluğunda doğabilecek bir itiraz ve muhalefet dalgasına karşı iktidara dalgakıran ve zırh sağlayan düzenlemelerin sistemin hücrelerine şimdiden yerleştirilmesi, yasalara yedirilmesi ve böylece faşist düzeni, o düzenin bileşen yönetici güçlerinin menfaatleri adına kalıcı kılması.

Korkulan buydu. Benim ‘acaba ne zaman buna başvurulacak?’ diye beklediğim de buydu ve kabus işte şimdi derinleşiyor.

Yazının tamamı için…