Ana sayfa Editörden Yavuz Baydar: Bu pilav daha çok su kaldıracak. Hem de çok

Yavuz Baydar: Bu pilav daha çok su kaldıracak. Hem de çok

PAYLAŞ

Yazısında, Akıncı Üssü eski komutanı tuğgeneral Hakan Evrim ve Zekai Aksakallı’yı darbe gecesi kaçırmaya çalıştıkları iddia edilen ekibin başındaki eski kurmay albay Fatih Yarımbaş’ın 15 Temmuz girişimine ilişkin ifadelerine yer veren artıgerçek yazarı Yavuz Baydar, “Ortada gerçekten muazzam bir gariplik var ve her ifade bu garipliği büyütüyor” yorumunu yaptı

Baydar, “iç içe geçmiş bir kumpaslar silsilesi ile örtüşen karşı-darbe süreci her türlü şüpheyi ve sorgulamayı hak ediyor” diye yazdı.

Yavuz Baydar’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Bu savunmalara herhangi bir yorum eklemek gerekir mi, bilmiyorum. Eğer mutlaka bir şey eklemek gerekiyorsa, şunlar:

Savunmalar dikkatle izlendiğinde, savcıların ve siyasi iradenin ısrar ettiği ‘FETÖ’ oluşumu konusunda, sanıklar arasında, somut bir veri anlamı taşıyan bir ‘çözülme’ olmadığı anlaşılıyor. Sanıklar tecritte olduğuna göre, verilen ifadelerin arasındaki tutarlılık, yalapşap bir kalkışma yapan subay grubunun neden bu kadar birbirini tutan ifade verme gücüne sahip olduğu sorusuna da ışık tutmuyor. Ortada gerçekten muazzam bir gariplik var ve her ifade bu garipliği büyütüyor.

Demek ki, bu ‘bityeniği şüphesi’ büyüyecek. Dolayısıyla verilen her savunma ifadesini kalın mercekle okumak lazım. Aslına bakarsanız, iç içe geçmiş bir kumpaslar silsilesi ile örtüşen karşı-darbe süreci her türlü şüpheyi ve sorgulamayı hak ediyor.

Resmi söyleme itibar etmek yerine, yargı süreçlerini titizlikle izleyelim. Bu pilav daha çok su kaldıracak. Hem de çok.

Yazının tamamı için..