Ana sayfa Editörden Yavuz Baydar: Cumhurbaşkanı, önümüzdeki haftalarda iki gelişmeye odaklanacak

Yavuz Baydar: Cumhurbaşkanı, önümüzdeki haftalarda iki gelişmeye odaklanacak

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki haftalarda iki gelişmeye odaklanacağını söyleyen artıgerçek yazarı Yavuz Baydar, AKP içerisindeki toparlanma hareketi ve YAŞ’taki tasfiyelere ilişkin sürecin tamamlanmasının ardından geriye Kürt Siyasal Hareketinin budanması hamlesinin kalacağına vurgu yaptı.

Baydar’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Meclis kapandı. Kapanan Meclis, artık bildiğimiz Meclis değil. HDP’li 13 milletvekili ve ardından CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun hapse atılması ardından geçen içtüzük değişikliği, vekilliği düşürülen iki HDP’linin durumu da eklenince, felç yaşayan bir yasama görüntüsü sunuyor.

Devamı geliyor. OHAL en azından 20 Ekim’e kadar devam edecek. Meclis zaten 1 Ekim’e kadar tatil. Kıyamet de kopsa, muhalefetin açtırma gücü yok. Adalet Yürüyüşü saman alevi misali söndü. HDP’lilerin Diyarbakır eylemi, ağır güvenlik baskısı altında, Türkiye’nin geri kalan kısmının mutlak duyarsızlığı altında sürüyor.

Bunlar, Orta Asya Tipi İktidar Tarzı’nı kurma yolunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a arzu ettiği her imkanı sağlıyor. Gerisi, hiç şüpheniz olmasın, tıkır tıkır gelecek.

Irak ve Suriye Kürt cephesindeki gelişmeler, bundan sonraki safhada asıl baskının Türkiye’deki Kürt Siyasal Hareketi (KSH) üzerinde yoğunlaşacağını açıkça gösteriyor. Bu bölgelerdeki gelişmeler Kürt taleplerini somutlaştırdığı ölçüde, AKP Hükümeti çareyi KSH üzerindeki baskıyı ‘rehin alma’ boyutuna taşıyacak.

Bu konuda kamuoyunda sessizlik hakim.

Çünkü ortada medya yok.

Cumhurbaşkanı, önümüzdeki haftalarda iki gelişmeye odaklanacak. Birincisi, AKP içinde ciddi bir toparlama hareketi. İkincisi, YAŞ toplantısıyla, TSK içinde otoriterleşme sürecine takoz oluşturacak, laikliğin yıkılması sürecine itiraz edebilecek unsurların FETÖ vesilesiyle ‘temizlenmesi’. Bunlar ‘hayırlısı ile’ tamamlanınca, geriye Sancar’ın sözünü ettiği, Kürt Siyasal Hareketi’nin budanması hamlesi kalıyor. Toplumsal tepkisizliğe ve dış konjonktüre baktığında Erdoğan, önemli bir engel görmüyor. Çünkü CHP, yürüyüş ardından geri çekildi. Büyük olasılıkla atılan adımları vozurdanarak da olsa seyredecek. Elinde bir imkan yok. Ana-muhalefet değil, yarı-muhalefettir söz konusu olan.

Öyle anlaşılıyor ki, bu ‘serbest düşüş’ hızlanarak devam edecek.

Yazının tamamı için…