Ana sayfa Editörden Yavuz Baydar: Erdoğan, Trump’a ‘büyük takas’ önerecektir

Yavuz Baydar: Erdoğan, Trump’a ‘büyük takas’ önerecektir

PAYLAŞ

“Beyaz Saray görüşmesinin bir numaralı gündem maddesi, açık ara ile Reza Zarrab davasıdır.” diyen artıgerçek yazarı Yavuz Baydar, Zarrab davasının, ve bu dosyanın Erdoğan hükümeti ile ilgili olan kısmının, New York Federal Mahkemesi’nde ‘tık tık tık’ diye ses çıkaran bir saatli bomba olduğunu söyledi.

Baydar’a göre, Erdoğan ve Trump arasında gerçekleşecek görüşmede Erdoğan, Trump’ın suyuna giderek ona bir takas önerecek

Baydar’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

-Erdoğan’ın meşruiyeti ve siyasi istikbali Zarrab davasının mevcudiyet ve gidişatına birebir bağlıdır.
-Öyle olduğuna göre, Trump’la görüşmede Türkiye’nin ülke olarak menfaatlerinin yerine masada önceliği Erdoğan’ın menfaatlerinin alması da doğal.
-Erdoğan’ın muhatabı Trump, en az Erdoğan kadar fevri ve asabi olarak tanınıyor. Aralarındaki fark, birinin dünya lideri, diğerinin dünyada yalnızlaşmış ve tek müttefiğe muhtaç hale gelmiş olması. Trump bunun farkında.
-Erdoğan sağı solu kırıp dökmeden, Trump’ın suyuna giderek, ‘arkadaşım gel bak, kazan kazan’ bir ‘büyük takas’ önerecektir.
-Trump, Türkiye’de ‘FETÖ’ üyeliği nedeniyle tutuklu bulunan Amerikalı papaz Andrew Brunson’ın serbest kalmasıyla ilgili söz verdiğine göre, Erdoğan’ın ne diyeceğine kulak kabartacaktır.
-‘DAEŞ’e odaklan, bize taş koyma’, ve ‘İsrail’e kenetlen’ diyecektir.
-Gülen’in iadesi öyle gürültü koparıldığı gibi Erdoğan için önemli de değildir, acil de. Gülen iade edilse ve konuşsa, Türkiye’de ana medya ‘sansür köpeği’ne çevrildiği için zaten ne dediği önem taşımayacaktır ve mesele bir müddet sonra tavsayacaktır.
-2019 eşiğine giden yolda Gülen’in ABD’de kalması ve hukuki pinpon maçının devamı Erdoğan için çok daha kullanışlıdır.
-Kaldı ki, iade meselesi çetrefillidir. Trump’ı fazlasıyla aşar.
-Ama öyle olsa da Erdoğan muhtemel bir ‘büyük takas’ pazarlığına Gülen’le başlayacak, böyle bir izlenim yarattıktan sonra, konuyu Zarrab’a getirip burada ısrarcı olacaktır. Bu dosyanın içinin boşaltılması karşılığında herşeye razı olduğunu hissettirecektir. Savcı Bharara ve FBI Başkanı Comey’in kovulmaları, emin olunmalı ki Erdoğan ve danışmanlarını heyecanlandırmış, ‘bu adam isterse bu davayı çürütür’ izlenimi güçlenmiştir.
-Takas tartışması olur mu, nasıl gelişir, bilemeyiz ama bilinmeli ki Türkiye-NATO ilişkilerinden tutun, Suriye’deki Kürt milislerle ilişkilere, hatta Türkiye’de tekrardan, göstermelik, sözde bir ‘Kürt Açılımı’na varıncaya kadar her konuya Erdoğan’ın olur verme denklemlerinin şifresi Zarrab’dır.

Yazının tamamı için…