Ana sayfa Editörden Yavuz Baydar: Saray için karşı darbenin en kolay boyutu, Gülen’in ‘öncelikli düşman’...

Yavuz Baydar: Saray için karşı darbenin en kolay boyutu, Gülen’in ‘öncelikli düşman’ ilan edilmesiydi

PAYLAŞ

CHP, HDP ve MHP’nin darbe girişimine ilişkin raporlarının yanı sıra NATO ülkelerine iltica etmiş albay rütbesindeki beş TSK mensubunun kapsamlı bir mülakatta söylediklerini de aktaran artıgerçek yazarı Yavuz Baydar, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin üç tespitte bulundu. Baydar ayrıca, Saray için karşı darbenin en kolay boyutunun Gülen’in öncelikli düşman ilan edilmesi olduğunu söyledi.

Yavuz Baydar’ın “Durun, bu ‘ucube darbe’nin otopsisi daha yeni başladı!” başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

Bu açıklamalara bakıldığında, ve – dikkat buyurun – sadece bu son verilere dayalı olarak, an itibarıyla güç kazanan tez bellidir:
Bu kalkışmanın gelmekte olduğu gayet aşikardı, her tarafıyla bas bas bağıran bir darbe ta 2016 başından beri ‘mayalanıyordu’ ve karşısında ‘gözünü karartmış’ duran iktidar, özellikle de Saray’daki ‘üst akıl’, kılcal hesaplarla bu kalkışmayı sadece savuşturmakla kalmayıp anında bir karşı darbeye çevirmenin son derece kolay olduğunu anladı.
Anamuhalefet alıklığın zirvesindeydi. Kürt Siyasi Hareketi hem kırıma uğramış, hem de anti-Kürt duygular algı mühendisliği ile hallolunmuştu.
Saray için karşı darbenin en kolay boyutu, kamuoyu araştırmalarda en sevilmeyen kişiler listesinde Öcalan ile yarışan Gülen’in ‘öncelikli düşman’ ilan edilmesiydi.
Saray, laik ve dindar kitlelerin ‘nefret ortak paydası’ olarak PKK’nın yanına FETÖ’yü yeni bir kavram olarak ekledi ve…
Hamakat ürünü tezahüratlar, ‘oh olsun, kahrolsun, beter olsun!’ sesleri eşliğinde…
Gerisi tereyağından kıl çeker gibi geldi.

Yazının tamamı için…