Ana sayfa Editörden Yavuz Baydar: Yürüyüş AKP’den mutlaka bir karşı hamle görecektir

Yavuz Baydar: Yürüyüş AKP’den mutlaka bir karşı hamle görecektir

PAYLAŞ

CHP’nin başlattığı Adalet Yürüyüşü’nün final kısmının 15 Temmuz’un yıldönümüne denk gelecek olmasının Erdoğan ve AKP için kritik öneme sahip olduğunu söyleyen artıgerçek yazarı Yavuz Baydar, “Yürüyüş, katılım arta arta sürdüğüne göre, AKP’den mutlaka, ama mutlaka bir karşı hamle görecektir. Buna kesin gözüyle bakabilirsiniz.” diye yazdı.

Yavuz Baydar’ın “Adalet Yürüyüşü’ne mayın döşeyecekler, başka çareleri yok” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Buradaki en hassas unsur, yürüyüşün ‘final’ safhasının, Erdoğan ve AKP için – onların pek sevdiği ifadeyle – ‘algı operasyonu’ açısından hayati önem taşıyan ‘darbe sene-i devriyesi’ haftasına denk gelecek olması. Benim hesabıma göre Kemal Bey ve kafilenin Maltepe’ye varması 13-14 Temmuz’u buluyordu, ama haberde 9 Temmuz deniyor.

Ben yine de sarkmanın devam edeceğini, ve bu yüzden tansiyonun İstanbul il sınırına girişten itibaren muazzam artacağını tahmin ediyorum. Kemal Bey’in hamlesinin Saray çevresinde tedirginlik yarattığı, ‘hesap dışı’ geldiği, bir nevi ‘yeni 15 Temmuz’ ürküntüsüne dahi yol açtığı, dolayısıyla bu yürüyüşün ‘İstanbul’un fethi’ teşebbüsü olarak görüldüğü hayli aşikar; köşe yazılarından sızan hava bu.

Yürüyüş, katılım arta arta sürdüğüne göre, AKP’den mutlaka, ama mutlaka bir karşı hamle görecektir. Buna kesin gözüyle bakabilirsiniz.
Kemal Bey yürüyüşüne devam edecek. Öyle anlaşılıyor.
Şimdi onun demokrasi sınavına adım adım yaklaşmasını ve o noktada kopacak vaveylayı izleyeceğiz.
Şakası yok: Bu sınavı verdiği ölçüde, arkasına tüm faşizm mağdurlarını, dikta karşıtlarını toplayabildiği ölçüde Türkiye’nin kendisine gelme şansı artacak.
Umarım Kemal Bey, en azından bu aşamada, risklerin ve bilumum şeytanlıkların farkındadır. Ve direnmeye kararlıdır.

Yazının tamamı için…