Ana sayfa Gündem Yaylada bulunan 20 kişinin testi pozitif çıktı

Yaylada bulunan 20 kişinin testi pozitif çıktı

Kütahya'daki yaylada 20 kişinin coronavirus testi pozitif çıkınca 90 kişinin bulunduğu yayla kapatıldı. Eskişehir’de de 4 yaşındaki çocuğun testi pozitif çıktı. 200 kişi karantinaya alındı.

PAYLAŞ

Kütahya‘da merkeze bağlı Uluköy Yaylası‘nda hayvancılık yapan 20 kişi, coronavirus belirtileri göstermeleri üzerine hastaneye kaldırıldı. 20 kişinin Covid-19 testi pozitif çıkınca yaklaşık 90 kişinin bulunduğu yaylaya giriş ve çıkış jandarma ekiplerince kontrol altına alındı.

Kütahya’ya yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki Uluköy Yaylası’nda çadır kurup, havvancılık yapan 20 kişi, coronavirus belirtileri göstermeleri üzerine Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. 20 kişiye yapılan Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı ile alınan kararla, 90 kişinin yaşadığı yaylaya giriş ve çıkışlar jandarma ekiplerince kontrol altına alındı.

ÇOCUĞUN TESTİ POZİTİF ÇIKTI

Öte yandan Urfa’dan Eskişehir’e gelen mevsimlik işçilerden birinin 4 yaşındaki oğlu, coronavirus belirtileri üzerine hastaneye kaldırıldı. Çocuğun yapılan testi pozitif çıkınca, yaklaşık 200 kişinin bulunduğu alan karantinaya alındı. Filyasyon çalışmaları kapsamında çadırda kalan diğer ailelere de test yapılmaya başlandı.

Yaklaşık 40 gün önce mevsimlik işçi olarak Eskişehir’in 6 bin 500 nüfuslu İnönü ilçesine gelen kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu 200 kişi, Yenice Mahallesi’nde boş araziye çadırlarını kurdu. Şeker pancarı tarlasında çalışmaya başlaya işçi ailelerinden birinin 4 yaşında olan ve kronik akciğer rahatsız bulunan erkek çocuğunda belirtiler görülmesi üzerine Eskişehir Şehir Hastanesi’nde Covid-19 testi yapıldı. Testin pozitif çıkması üzerine İnönü İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, çadırda kalan yaklaşık 200 kişi için 14 günlüğüne karantina kararı aldı.

URFA’DA 28 BİNA KARANTİNAYA ALINDI

Urfa’nın Viranşehir, Hilvan, Suruç, Siverek, Haliliye, Eyyubiye ve Karaköprü ilçelerine bağlı mahallelerde de coronavirus test sonucu pozitif çıkan kişilerin olması üzerine kişilerin yaşadıkları 28 bina 14 gün süre ile karantinaya alındı. Hilvan’da ise Kepirhisar Mahallesi’nin tamamı karantinaya alındı