Ana sayfa Gündem Yeni açılan Türkoğlu Cezaevi’nde darp ve işkence iddiası

Yeni açılan Türkoğlu Cezaevi’nde darp ve işkence iddiası

Yapımı bir ay önce tamamlanan Türkoğlu Cezaevi'nde darp ve işkence iddiası... Buraya sürgün edilen 16 mahpus mektup göndererek, "Daha cezaevine ilk girişte darp edildik..." dedi.

PAYLAŞ

Kahramanmaraş’ta 1 ay önce yapımı tamamlanan Türkoğlu Cezaevi’nden 11 mahpus ortak imzalı mektup göndererek, “Daha cezaevine ilk girişte çıplak arama dayatılarak hepimiz darp edildik” dedi. Türkoğlu 2 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan 11 mahpus yaşadıklarını anlatarak seslerinin duyurulmasını istedi. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da konuyu Meclis gündemine taşıyarak cezaevine bir heyet gönderilmesini talep etti.

CEZASI 2 YILDAN AZ KALAN 16 MAHPUS SÜRGÜN EDİLDİ

GazeteDuvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre; Türkoğlu Cezaevi’nin ilk temeli 2015 yılında atıldı. 298 bin metrekarelik bir alana inşa edilen cezaevi geçtiğimiz ay açıldı. Cezaevi açıldıktan sonra Tarsus 1 Nolu Cezaevi’nden 16 kişi buraya sürgün edildi. Sürgün edilen mahpuslar arasında epilepsi hastalığı olan da var engelli olan da. Buraya sürgün edilen 16 mahpus, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’ne gönderdikleri mektupta cezalarının bitmesine iki yıldan az bir süre kaldığını söyleyerek cezaevinde doktorun olmadığını ve hasta mahpusların tedavi edilemediğini anlattı.

‘CEZAEVİNE İLK GİRİŞTE DARP EDİLDİK’

Mehmet Şerif Dayan, Fehim İşbilir, Kerem Er, Şiyar Sav, Halil İbrahim Olçar, Emanet Eneş, Azat Taş, Rojhat Bilkiç, Çağdaş Doğan, Fırat Turgay ve Mehmet Ali Alan adlı mahpuslar cezaevinde yaşanan sorunlar hakkında şunları yazdı: “Biz 16 arkadaş 13 Şubat tarihinde Tarsus 1 Nolu Cezaevi’nden Türkoğlu kapalı ceza infaz kurumuna sürgün edildik. Sürgün edilen 16 arkadaşımızın cezaları da 2 yıldan az bir süre kaldı. Daha cezaevine ilk girişte çıplak arama dayatılarak hepimiz darp edildik. Bir arkadaşımız tek başına tecrit edilmektedir. Her gün hem psikolojik hem de fiziki işkencelere maruz kalmaktayız. Bunlar yetmiyor gibi disiplin cezaları veriliyor.”

Mahpuslar, en son 26 Şubat’ta akşam sayımına gelen personel tarafından tehdit edildiklerini söyleyerek şöyle devam etti: “Daha sonra cezaevi müdürü çağrıldı. 9 arkadaş hücrelere götürüldük. Eşyalarımız verilmeden tecrit edilmekteyiz. Sağlık sorunu olan arkadaşlarımız için doktor olmadığı için tedavileri yapılmamakta. Suç duyurusu dilekçelerimize yanıt alamamaktayız. Gerekli kurum ve kuruluşlara suç duyurusu taleplerimizi gerçekleştirmek için yardımlarınızı beklemekteyiz.”

GERGERLİOĞLU SORDU: SORUŞTURMA AÇILDI MI?

HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, konunun İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından incelenmesini talep ederek yaşananları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu:

– Mektuptaki iddialar doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa konuyla ilgili açılmış soruşturma var mıdır? Soruşturma açılmamışsa gerekçesi nedir?

–  Türkoğlu’nda bulunan cezaevinde mahpusların çıplak aramaya tabi tutulmasının gerekçesi nedir? Eğer böyle bir uygulama varsa bu durum insan onuruna aykırı değil midir?

– Her gün yeni bir hak ihlali iddiasıyla gündeme gelen Türkiye Cezaevleri ne zaman olağan döneme geçecektir?

– İnsanların tek kişilik hücrede tutulma gerekçesi nedir?