Ana sayfa Sürmanşet Yeni Kamp Armen için ilk kazma vuruldu

Yeni Kamp Armen için ilk kazma vuruldu

PAYLAŞ

Bina Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ve Mektebi Vakfı’na iadesinden önce tapudaki son sahipleri tarafından yıkılmak istenmiş, bu girişim durdurulana kadar binanın bir kısmı yıkılmıştı.

Vakfa iadenin sağlanmasının ardından Kamp Armen’in yeniden inşa edilmesi için Ermeni toplumunun ilgili vakıf ve derneklerinin bir araya gelerek yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda, kamp, yetimhane özelliğini yitirmeden, büyük bir ‘gençlik ve bilişim merkezi’ olarak hizmet verecek.

Agos’un aktardığına göre Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ve Mektebi Vakfı Başkanı Kirkor Ağbaloğlu, Kamp Armen’deki çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Ağbaloğlu şunları söyledi:

“Tabii ki Kamp Armen iyi anlamda yıkılıyor ama ne de olsa burada bir tarih var. Yıkım sırasında ister istemez ‘Tarih siliniyor, geçmişimiz siliniyor’ diye düşündüm, duygusallaştım. Ama daha iyi, daha çağdaş bir yapı gelecek. Bugünkü teknolojik gelişmeye uygun bir yapı inşa edilecek ve çocuklarımız sosyal anlamda daha aktif olacaklar. Üzerimizdeki ‘Geçmişin izleri siliniyor’ acısı bir nebze de olsa gidiyor. Dün Kamp Armen’e geldiğimizde komşular ‘Çocuk sesleri duymak istiyoruz’ diyorlardı. Kısa süre sonra burada yeniden duyacağız bu sesleri.”

İmar değişikliği bekleniyor

Yeni merkez için ilk projeler hazırlandı. Ancak Kamp Armen’in üzerinde bulunduğu arazi, imar planlarında halen ‘idari tesis’ alanı olarak görünüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’la yapılan görüşmelerde, imar planında arazinin ‘sosyal ve kültürel tesis’ alanı olarak yeniden düzenlenmesi konusunda mutabakata varıldı. Değişiklik için gereken başvurular da yapıldı. İnşaatın başlayabilmesi için Tuzla ve İstanbul Büyükşehir belediyelerinin imar planlarında söz konusu değişikliği yapması bekleniyor.