Ana sayfa Editörden Yeni Şafak: IŞiD’lilerde ‘ByLock’ çıktı

Yeni Şafak: IŞiD’lilerde ‘ByLock’ çıktı

PAYLAŞ

Yenişafak, IŞİD’e yönelik yapılan operasyonlarda gözaltına alınan bazı şahısların ByLock programı kullandığının tespit edildiğini iddia etti.

Yeni şafak’ın manşetinde yer alan haberde şu ifadelere yer verildi:

“Terör örgütü DEAŞ’e yönelik olarak geçtiğimiz hafta 29 ilde eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirilmiş ve çatışma bölgeleri ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 748 şüpheli gözaltına alınmıştı. Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında da 10 şüpheli yakalanmıştı.

Bingöl Emniyeti’ne götürülen ve hala sorguları devam eden 10 şüpheliye ilişkin önemli ayrıntılar ortaya çıktı. 7 Kasım 2016’da Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) teslim olan şüphelilerden İ.E., alınan ifadesinde, 2016 Temmuz ayının sonunda beyaz renkli Wolksvagen marka araçla çatışma bölgesine geçmek için Gaziantep’e gittiklerini belirtmesi üzerine soruşturma derinleştirildi. Savcılığın talimatıyla şüphelinin beyan ettiği aracı Plaka Tanıma Sistemi’nden (PTS) araştıran polis, söz konusu aracın 31 Temmuz günü Gaziantep’te olduğunu belirledi.

Ayrıca İ.E. ile irtibatlı olduğu şüpheliler R.H., İ.B., S.Ş. ve C.Y.’nin HTS ve baz bilgileri de mercek altına alındı. Yapılan araştırmada şüphelilerin 31 Temmuz, 06 Ağustos ve 14 Ağustos tarihlerinde Gaziantep’e gittikleri, aynı baz istasyonlarından ortak sinyal verdiği belirlendi. Yapılan araştırmada, şüphelilerin çatışma bölgeleriyle irtibatlı oldukları ve Karkamış sınırından eleman geçirdikleri de tespit edildi.

Soruşturmayı çok yönlü olarak yürüten savcılık, söz konusu şüphelilerin ByLock kullanıcısı olup olmadığını araştırdı. Yapılan incelemede, Şüphelilerden R.H. ve S.Ş.’nin FETÖ’nün kriptolu haberleşme programı ByLock’u aktif olarak kullandığı belirlendi. DEAŞ militanlarının örgüt içerisinde iletişim için Facebook, WhastApp, Viber ve Telegram gibi programları kulandığı, gizli yazışmalar için de çoğunlukla ‘Truecrypt’ isimli bir kripto programı tercih ettiği biliniyor. DEAŞ saflarında savaşan örgüt üyelerinin ByLock’u ise FETÖ ile irtibat sağlamak için kullandığı belirtiliyor.”