Ana sayfa Gündem Yeni Şafak, Kemal Öztürk’ün yazısını yayımlamadı

Yeni Şafak, Kemal Öztürk’ün yazısını yayımlamadı

Kemal Öztürk, "İmamoğlu, başkanlığı elinden alınmış mağdur bir siyasetçi olarak, daha da önemli bir siyasi figür haline geldi" demişti

PAYLAŞ

Yeni Şafak, eski Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürü de olan Kemal Öztürk’ün bugünkü yazısını yayımlanmadı. Öztürk yazısında, YSK’nın İstanbul seçimlerini yenileme kararı almasının ardından mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu’nun “başkanlığı elinden alınmış mağdur bir siyasetçi olarak, daha da önemli bir siyasi figür haline gelmesini” irdeleyeceğini duyurmuştu.

T24’ün konuyu gündeme getirmesinin ardından Twitter’da bir açıklama yapan Öztürk, “Bir çok yerden gelen yoğun sorular nedeniyle bir açıklama yapmam gerekti: Yayın politikası ve yazılarım arasındaki görüş ayrılığı nedeniyle yaşanan sorun yüzünden gazetem Yenişafak’ta yazılarıma ara verdim. Bunun her iki taraf için de daha uygun olacağını düşündüm. Saygılarımla” dedi.

Türkiye, 31 Mart 2019’da gerçekleştirilen yerel seçimleri tartışmaya devam ediyor. Seçim akşamı AA’nın veri akışını kestiği andan itibaren başlayan süreç İstanbul seçimlerinin iptaline kadar gitti.

AA’nın seçim açıklama sistemini kurduğu dönem, kurumun genel müdürü olan Kemal Öztürk, muhafazakâr camiada eleştirilerini de sürdürdüğü Yeni Şafak’taki bugünkü yazısı iletmesine rağmen yayımlanmadı.

Öztürk, pazartesi akşamı İstanbul seçimlerini iptal eden YSK kararının uzun yıllar tartışılacağını ve tüm siyaseti etkileyecek bir hava oluşmaya başladığını söylemişti. “Ekrem İmamoğlu, başkanlığı elinden alınmış mağdur bir siyasetçi olarak, daha da önemli bir siyasi figür haline geldi” diyen Öztürk bugünkü yazısında YSK kararıyla ortaya çıkan durumu değerlendirecekti.

Öztürk’ün bu gelişmelerin ardından gazetedeki yazılarına ara verdiği öğrenildi.