Ana sayfa Editörden Yeni Şafak yazarı: Laiklik, bölücüdür; bölüyor da nitekim: İslâmî kimliği bastırıyor

Yeni Şafak yazarı: Laiklik, bölücüdür; bölüyor da nitekim: İslâmî kimliği bastırıyor

PAYLAŞ

Cumhuriyet tarihinin son üçte birlik dilimine Kürt meselesinin damgasını vurduğunu söyleyen Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, bundan sonraki sürece, önce laiklik meselesi, sonra da laiklik üzerinden kaşınacak ‘Alevî meselesi’nin damgasını vuracağını yazdı.

CHP’nin başlattığı Adalet Yürüyüşü’nün yeni bir Gezi’ye dönüştürüleceğini, laikliğin pompalanacağını ve 15 Temmuz ruhunun bombalanacağını söyleyen Kaplan, “Dikkatli olmamız, kenetlenmemiz, provokasyonlara karşı teyakkuz hâlinde olmamız gerekiyor…” dedi.

Yusuf Kaplan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Şimdi Alevî-Sünnî çatışmasının zemini oluşturuluyor son çeyrek asırdır. 1993 yılında, önce, Madımak’ta Alevî insanlarımız yakıldı. Ardından Başbağlar’da Sünnî insanlarımıza katliam yapıldı.
Gelinen nokta, gelecek açısından çok tehlikeli…
Kürt meselesi’nde, etnik kimliğin bölücü, İslâmî kimliğin bütünleştirici ve birleştirici olduğu gerçeği, arzulanan hedefe ulaşılmasını önledi.
Alevî meselesinde, öyle bir çıkmaz sokağın eşiğine sürükleniyoruz ki, İslâmî kimlikler ve duyarlıklar az biraz güçlendikçe, “laiklik elden gidiyor!” sopası uzatılıyor hemen.
Oysa bu toplumu, farklı inanç, düşünce ve meşrepten insanları bir arada tutacak kimlik, laik kimlik değil. Çok büyük bir ezber bu.
Laiklik, bölücüdür; bölüyor da nitekim: İslâmî kimliği bastırıyor, etnik kimliğin önünü açıyor, böylelikle ülkenin bölünmesinin yapı-taşlarını döşüyor…

Bu toplumu, ayakta tutacak, hakkıyla kardeş kılacak kimlik İslâmî kimlik ve duyarlıklardır. Osmanlı, 72 milleti, mezhebi, dini laiklikle bir arada tutmadı; aksine İslâmî duyarlıkların herkese hayat hakkı tanıyan kozmolojik tasavvurunun genişliği ve derinliği nedeniyle ayakta tuttu…

Kılıçdaroğlu’nun “Adalet Yürüyüşü”, yeni bir Gezi’ye dönüştürülecek…
Hem 15 Temmuz buharlaştırılacak hem de Türkiye’nin fay hatları patlatılacak…
Laiklik üzerinden alttan alta Alevîlik kaşınacak…
Laiklik pompalanacak, 15 Temmuz ruhu bombalanacak!
Dikkatli olmamız, kenetlenmemiz, provokasyonlara karşı teyakkuz hâlinde olmamız gerekiyor…
O yüzden hunharca katledilen Özgecan’ın Alevî kökenli babasının, kızının barbarca katledilmesi üzerine söylediği “Anadolu, Nuh’un gemisidir,” sözünü hepimiz kulağımıza küpe etmeliyiz, diyorum. Vesselâm.

Yazının tamamı için…