Ana sayfa Editörden Yeni Şafak yazarından Arap ülkeleri ve Türkiye yorumu: Önce bir güzel tanışacağız,...

Yeni Şafak yazarından Arap ülkeleri ve Türkiye yorumu: Önce bir güzel tanışacağız, sonra işbirliği…

PAYLAŞ

Yeni Şafak Yazarı Taha Kılınç, Türkiye’nin Arap dünyasıyla olan yabancılığının aşılma devresinde olduğunu söyledi. Son dönemde birçok Arap ülkesinde Türkiye’den izler bulunduğunu ve Türkiye’de de Arapça tabelaların Türkçe benzerleriyle yarıştığını söyleyen Kılınç’a göre, Türkiye ve Arap dünyası arasında uzun yol yürüyüşleri başlayacak.

Kılınç’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Bu günlerde hangi Arap ülkesine giderseniz gidin, sokaklarda mutlaka Türkiye’yle ilgili bir şeye rastlarsınız: Dev panolarda pembe dizi reklamları, televizyonlarda film ve dizilerimiz, Türk sanatçıların fotoğrafları basılmış kıyafetler, market raflarında buralardan gitmiş ürünler, dükkânlarda Recep Tayyip Erdoğan posterleri…

Türkiye’ye döndüğünüzde, sadece İstanbul’da değil, ülkenin dört bir bucağında Arap turistlerle karşılaşırsınız. Yaz-kış, en ücra kasabalar bile Arapları ağırlar. Merak ve heyecan içinde bizi tanımaya çalışan, Türkiye’nin serüvenine kendisini kaptırmış insanlardır hepsi. Birçok şehrimizde, sokaklardaki Arapça tabelalar Türkçe benzerleriyle yarışır.

Arap dünyasıyla aramızda karşılıklı seyahatler, ziyaretler, alışverişler, tanışma ve konuşmalar gün geçtikçe artıyor. İki taraf da birbirini yeniden tanımanın heyecanı içinde.
Tüm bunlar, Arap (ve İslâm) ülkeleri arasında Türkiye öncülüğünde yeni bir siyasal sürecin başlamakta olduğunun işareti mi peki?

Henüz değil.

On yılların yabancılıklarının aşılma devresindeyiz. Ön yargı ve ezberlerin, her şeye rağmen yeterince bozulduğunu söyleyemeyiz. Önce bir güzel tanışacağız, birbirimize duyduğumuz soğukluk ve aramızdaki mesafe kaybolacak; ondan sonra iş birliği, ortak strateji üretimi ve uzun yol yürüyüşleri başlayacak. Bu dönemde atılan temelin üzerine bina dikmeyi başarabilirsek tabi.