Ana sayfa Dünya Yeni yıla ilk onlar ‘merhaba’ dedi

Yeni yıla ilk onlar ‘merhaba’ dedi

PAYLAŞ

Dünyada yeni yıla ilk giren ülke Samoa Bağımsız Devleti ile Pasifik Okyanusu’nun güneyindeki diğer komşu adalar oldu. Bu bölgede yeni yıl TSİ 13.00’te başladı. Samoa hükümetinin tarih değiştirme çizgisinde 2012 yılında değişiklik yapması sonucu, Ada halkı yeni yıla en erken giren ülke olmaya başladı.
Samoa’dan bir saat sonra ise Yeni Zelanda’da 2017 yılı başladı. Ülkenin en büyük kentlerinden olan Auckland’da yeni yılın gelişi 300 metre yüksekliğindeki Sky Tower’ı (televizyon kulesi) aşan havai fişeklerle kutlandı.

Avustralya’nın en büyük kenti Sidney’de de yeni yıl havai fişeklerle karşılandı. Organizatörler bu yıl kutlamalarda 100 bin havai fişeğin kullanılacağını duyurmuştu. Havai fişek kutlamasının maliyetinin 4 milyon 800 bin euro olduğu tahmin ediliyor.

Sidney’in ardından Japonya’nın başkenti Tokyo ve ülkenin diğer büyük kentleri 2017’yi karşıladı.

Çin’de resmi yeni yıl kutlaması yok

Japonya’dan bir saat sonra ise yeni yıla merhaba diye ülke Çin oldu. Nüfusu 1 milyar 300 milyonu aşan Çin’de, sadece bir zaman dilimi bulunuyor. Ancak bu yıl Çin’de resmi yeni yıl kutlaması yapılmadı. Polis yetkilileri, halka kalabalıklardan uzak durması tavsiyesinde bulundu. Bundan iki yıl önce Şanghay’daki yılbaşı kutlamaları sırasında yaşanan izdihamda 36 kişi yaşamını yitirmişti.

1 Ocak Çin’de resmi tatil günü olmasına rağmen, geleneksel ay takvimine göre Çin yeni yıla yaklaşık bir ay sonra girecek. 28 Ocak’ta başlayacak olan horoz yılının günlerce havai fişek gösterileri ile kutlanması bekleniyor.

Tayland da bu yıl 2017’yi havai fişeklerle karşılamayacak ülkeler arasında bulunuyor. Hükümet, Kral Bhumibol Adulyadej’in ekim ayında yaşamını yitirmesinin ardından bir yıllık yas ilan etmişti. Ancak ülke yüz binlerce kişinin aynı anda Kral Bhumibol tarafından bestelenen bir yeni yıl şarkısını söylemesi bekleniyor.