Connect with us

Dünya

Yeni yıla ilk onlar ‘merhaba’ dedi

Published

on

Dünyada yeni yıla ilk giren ülke Samoa Bağımsız Devleti ile Pasifik Okyanusu’nun güneyindeki diğer komşu adalar oldu. Bu bölgede yeni yıl TSİ 13.00’te başladı. Samoa hükümetinin tarih değiştirme çizgisinde 2012 yılında değişiklik yapması sonucu, Ada halkı yeni yıla en erken giren ülke olmaya başladı.
Samoa’dan bir saat sonra ise Yeni Zelanda’da 2017 yılı başladı. Ülkenin en büyük kentlerinden olan Auckland’da yeni yılın gelişi 300 metre yüksekliğindeki Sky Tower’ı (televizyon kulesi) aşan havai fişeklerle kutlandı.

Avustralya’nın en büyük kenti Sidney’de de yeni yıl havai fişeklerle karşılandı. Organizatörler bu yıl kutlamalarda 100 bin havai fişeğin kullanılacağını duyurmuştu. Havai fişek kutlamasının maliyetinin 4 milyon 800 bin euro olduğu tahmin ediliyor.

Sidney’in ardından Japonya’nın başkenti Tokyo ve ülkenin diğer büyük kentleri 2017’yi karşıladı.

Çin’de resmi yeni yıl kutlaması yok

Japonya’dan bir saat sonra ise yeni yıla merhaba diye ülke Çin oldu. Nüfusu 1 milyar 300 milyonu aşan Çin’de, sadece bir zaman dilimi bulunuyor. Ancak bu yıl Çin’de resmi yeni yıl kutlaması yapılmadı. Polis yetkilileri, halka kalabalıklardan uzak durması tavsiyesinde bulundu. Bundan iki yıl önce Şanghay’daki yılbaşı kutlamaları sırasında yaşanan izdihamda 36 kişi yaşamını yitirmişti.

1 Ocak Çin’de resmi tatil günü olmasına rağmen, geleneksel ay takvimine göre Çin yeni yıla yaklaşık bir ay sonra girecek. 28 Ocak’ta başlayacak olan horoz yılının günlerce havai fişek gösterileri ile kutlanması bekleniyor.

Tayland da bu yıl 2017’yi havai fişeklerle karşılamayacak ülkeler arasında bulunuyor. Hükümet, Kral Bhumibol Adulyadej’in ekim ayında yaşamını yitirmesinin ardından bir yıllık yas ilan etmişti. Ancak ülke yüz binlerce kişinin aynı anda Kral Bhumibol tarafından bestelenen bir yeni yıl şarkısını söylemesi bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar