Connect with us

Sürmanşet

Yeni yılda yeni bir karar: sosyal medya uygulamalarını telefondan kaldırmak

Published

on

“Bu yıl haftada dört gün spora gideceğim.” “Bu yıl yeni giysiler için çok az para harcayacağım.” “Artık her ay geçen yıl yapabildiğimin iki katı parayı kenara atacağım.” Her bir yeni yıl, umut dolu yeni yıl kararlarımızın tatlı heyecanıyla başlıyor. Peki, bu seferki yeni yıl kararlarınız arasına, sizi mutsuz edip zamanınızı boşa harcayan akıllı telefon uygulamalarını telefonunuzdan kaldırmayı da sıkıştırmaya ne dersiniz?

Apple’ın uygulama mağazası App Store’da 2,2 milyon, Google Play’de ise 2,8 milyon uygulama bulunuyor. Akıllı telefonlarımızı çekici kılan şeylerin başında gelen uygulamalar, her zaman yararlı ve eğlenceli olmayabiliyor. Bazen fark etmeden bizi esir aldığı; hatta bunalıma sürüklediği bile doğru.SİZİ MUTSUZ EDEN UYGULAMALAR

Dijital detoksunuza sosyal medya uygulamalarınızı kaldırarak başlayabilirsiniz. Evet, fotoğraf paylaşıp arkadaşlarla bağlantı halinde kalmak ve “beğeni”leri kabul etmek çok güzel ama uzun vadede bakıldığı zaman sosyal medya siz mutsuz ediyor. 2013’teki bir araştırmaya göre Facebook özellikle gençler üzerinde, kendini kötü hissettirme şeklinde birtakım olumsuz etkilere sahip. Bu yılın mayıs ayında RSPH ve Young Health Movement tarafından yapılan başka bir araştırma ise, gençlerin akıl sağlığı üzerinde olumsuz etkiye sahip sosyal medya platformları arasında Instagram’ı 1 numaraya koymuştu. Aynı araştırmaya göre insanın kendine olan güvenini azalttığı belirtilen Snapchat ve Twitter’ın da puanı son derece düşük.

Madem bu uygulamaların insanların akıl sağlığı üzerinde etkileri bu kadar kötü olabiliyor, neden kullanmaya devam edesiniz?ZAMANINIZI BOŞA HARCAYANLAR

Bir şeylerle oyalanmamız gereken anlarda rengarenk bulmaca oyunları yardımımıza koşuyor. Fakat fark etmediğimiz şey, bu basit oyunları oynayarak geçirdiğimiz sürenin gittikçe daha da uzadığı. Yeni bir araştırma, sıradan bir kişinin hayatının 3,9 yılının akıllı telefonuna bakarak geçirdiğini ortaya koyuyor. O yüzden gelin, Candy Crush ve dengi oyunları telefonunuzdan kaldırın. Metroda otobüste kitap okuyarak da vakit geçirebilirsiniz.

MESAİYİ UZATTIKÇA UZATANLAR
Telefonunuzu, işi işte bırakmanıza engel olan uygulamalardan arındırarak detoksunuzu tamamlayabilirsiniz. Akıllı telefonların işlemcileri güçlenip ekran boyutları büyüdükçe, kullanıcıların ofis programları üzerinde daha rahat çalışması, işle ilgili görevlere daha hızlı hakim olabilmesi de mümkün oluyor. Sorun da tam olarak bu. İnsanlar ofis dışındayken ve mesai saatleri harici saatlerde neden akıllı telefon ekranından işle ilgilensin? Bu konuyla ilgili dünyada farklı gelişmeler oldu. Örneğin bu yılın başında Fransa’da yürülüğe giren çalışma yasaları, çalışanların mesai saatleri dışındayken e-postalarına bakma zorunluluğunu ortadan kaldırdı. Google Dokümanlar veya diğer ofis programlarını telefondan kaldırarak mesai saatleri haricinde işle ilgili görevleri yapmak zorunda olmadığınızı kendinize hatırlatın ve ailenize ya da kendi hobilerinize ayıracağınız zamanı geri alın.
kia.com.tr

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar