Ana sayfa Dünya Yeni Zelanda’da 51 kişiyi öldüren saldırgana ömür boyu hapis

Yeni Zelanda’da 51 kişiyi öldüren saldırgana ömür boyu hapis

Beyaz ırkın üstünlüğünü savunan aşırı sağcı Tarrant’ın, 4 günlük yargılamanın ardından ömür boyu hapse mahkum edilmesi bekleniyordu.

PAYLAŞ

Yeni Zelanda‘da 2 camiye düzenlediği silahlı saldırıda 51 kişinin ölümüne yol açan Brenton Tarrant, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı

Christchurch Yüksek Mahkemesi‘nde görülen davanın hüküm duruşmasında cezayı okuyan Hakim Cameron Mander, Tarrant’ın 51 cinayet, 40 ayrı cinayete teşebbüs ve bir terörizm suçundan hüküm giyerek, şartlı tahliye olmaksızın müebbet hapis cezası aldığını açıkladı.

Dünkü duruşmada kendi savunmasını okumamayı tercih eden Tarrant’ın ifadesi, avukat aracılığıyla okunmuştu. Tarrant, hakkındaki 51’i cinayet, 40’ı cinayete teşebbüs ve 1’i de terör saldırısı olan suçlamaların tamamını kabul etmişti.

Beyaz ırkın üstünlüğünü savunan aşırı sağcı Tarrant’ın, 4 günlük yargılamanın ardından ömür boyu hapse mahkum edilmesi bekleniyordu.

Tarrant, Christchurch kentindeki Nur ve Linwood Camilerine 15 Mart 2019’da cuma namazında otomatik silahlarla terör saldırısında bulunmuştu.

Yeni Zelanda ve tüm dünyada tepkiyle karşılanan saldırıda, 1’i Türkiye vatandaşı 51 kişi hayatını kaybetmiş, 2’si Türkiye vatandaşı 49 kişi ise yaralanmıştı.