Ana sayfa Logo Üstü - Sol Yenilebilir su balonu; ‘Ohoo’

Yenilebilir su balonu; ‘Ohoo’

PAYLAŞ

Üç adet Londralı tasarım öğrencisinin bir çalışması olan ohoo, ilk prototip ürünlerini 2014 yılında göstermişti. Yani üç yıllık aşkın bir çalışmanın ürünü olan ohoo, temel olarak çevreye atılan plastik atıkları düşürmek ve su dağıtımını daha kolay ve ucuza maliyetle satmayı amaçlıyor.

Sferifikasyon (küreselleşme) tekniği ile üretilen ohoo, Kalsiyum klorür ve kahverengi alg özünden oluşan bir karışımın içine dondurulmuş su küreleri atılarak buzun dış yüzeyinin ince bir zarla kaplanması sağlanıyor. Daha sonra donmuş olan su eridiğinde içi su dolu balonlar kalıyor.

Dış zar tamamen doğal ve zararsız maddelerden üretildiği için çevreye ve insana olumsuz bir etki yok. Çeşitli aromalar ile tat verilebilen bu dış zarı isteyenler su ile birlikte yiyebiliyor. Firmanın söylediğine göre ürünü ilk defa deneyenler dış zardaki aromaları beğenip yemişler.

Teknovudu’nun haberine göre, zarı yemek istemeyenler dilerse bir bitkinin dibine bırakıp gübre olarak da değerlendirebilir. Ayırca ohoo’da, suyu tutan bu ince zarın üstünde ortamda ki toz ve kirlerden uzak tutmak için ince bir ambalaj bulunuyor. Firma bu ambalajı soyarak ohoo’nun tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.
Ürünün bir kapağı olmadığında tek kullanımlık paketler halinde üretiliyor. Tasarımcılar da bunun için ideal su hacminin 50 ila 150 mililitre arasında olduğunu ve spor musabakalarında daha büyük, kafe gibi yerlerde de daha küçük su balonlarının kullanılmasının daha uygun olduğunu söylüyor.

ohoo, ilk etapta suyun anlık olarak çok yoğun tüketilen açık alan etkinlikleri, festivaller, spor yarışları (maraton, bisiklet yarışı vs.), kafe ve market gibi mekanlarda kullanıma sokacak. Herhangi bir üretim tesisine ihtiyaç duymadan üretilebilen su balonları, bir kahve makinesi büyüklükte bir cihazla üretilebilir ki firma bu makineleri geliştirip kafelere bu makineleri yerleştirmeyi planlıyor.