Ana sayfa Editörden Yeni Şafak yazarı: Bu durum Cumhurbaşkanı’nın yargılanma yolunu açar. Tehlike büyük yani

Yeni Şafak yazarı: Bu durum Cumhurbaşkanı’nın yargılanma yolunu açar. Tehlike büyük yani

PAYLAŞ

Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk, AK Parti’nin son Anayasa değişikliği ile siyasi geleceğini nasıl tehlikeye soktuğunu anlattı. Siyasete giden yolun değiştiğini söyleyen Öztürk, “Öyle teşkilatlardaki ekiplerin, Ankara bağlantılarının istedikleri kişilerle kimse seçmenin karşısına çıkamaz. Çıkarsa millet başkasını tercih eder, parlamentoda çoğunluğu kaybeder. Bu da hükümetin çalışmalarını bloke eder, Cumhurbaşkanı’nın yargılanma yolunu açar” yorumunu yaptı.

Öztürk’ün yazısı şöyle:

AK Parti’de çıkan liste parti teşkilatlarını, vatandaşları mutlu etmese de genelde sandık başında yine de ona oy verilir. Zira tüm ekiplerin ortak buluşma noktası Erdoğan sevgisidir. Liste kötü de olsa, istediği insan seçilmese de yine de sandıkta oy Erdoğan’a/AK Parti’ye verilir.

Yeni sistemde durum aynı olmayacak. Artık ‘istikrar için oylar bölünmesin’ tezi, ‘koalisyon olmasın, bir partiye oy verelim’ tezi tamamen ortadan kalktı. İnsanlar Erdoğan aşkı nedeniyle AK Parti’ye oy vermek zorunda da hissetmeyecek kendisini.

Zira oyu ikiye ayrıldı. Birini Erdoğan’a verecek, o kesin. Diğerini ise, yani milletvekili seçen oyunu, şehrine en iyi hizmeti yapacağını düşündüğü, başka partiden de olsa kalitesine, duruşuna, özelliklerine güvendiği başka birine verecek. İşte bu nedenle siyasete giden yol tamamen değişti. Kimse millete rağmen, onun istemediği adaylarla artık sandığa gidemeyecek.

Bitmedi.

Siyasi partiler yasası ve seçim kanununda artık değişiklik yapılmak zorunda. Yani siyasi istikrarı sağlamayı amaçlayan %10 barajı da kalkmak zorunda. Zira yeni sistemle onun da bir anlamı kalmadı.
Bu durumda parlamentoya girecek her yeni aday için, mevcut partiler bir vekil kaybedecek. Çoktan çok, azdan az gidecek yani.
Hele bir de dar bölge sistemi getirilirse, o zaman bağımsız adayların siyasete girme ve partilere bağımlı kalma durumu da ortadan kalkmış olacak. Millet daha çok aday arasından istediği vekili parlamentoya gönderecek. Bir yandan da, siyasi istikrarı temsil eden Cumhurbaşkanını ayrıca seçecek.

Bu şu demektir: Siyasete giden yol değişti artık. Hem de çok keskin bir virajla değiştiğini bir iki seçim sonra göreceğiz hepimiz. Öyle teşkilatlardaki ekiplerin, Ankara bağlantılarının istedikleri kişilerle kimse seçmenin karşısına çıkamaz. Çıkarsa millet başkasını tercih eder, parlamentoda çoğunluğu kaybeder. Bu da hükümetin çalışmalarını bloke eder, Cumhurbaşkanı’nın yargılanma yolunu açar. Tehlike büyük yani.
Bu durumda, belediye başkanı ve milletvekili adaylarını gerçekten halkın istediği, niteliği yüksek insanlardan seçmekten başka yol gözükmüyor.
Ancak mevcut siyasetçilerin eski usulden, yeni yola geçmeleri biraz zor olacak.