Ana sayfa Sürmanşet Yerli işçiye 70, Suriyeliye 37 TL yevmiye

Yerli işçiye 70, Suriyeliye 37 TL yevmiye

PAYLAŞ

Suriye’deki savaş nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda bırakılan mültecilerin dramı bitmek bilmiyor. İzmir’de kalan ve tarım işçiliği yapan işçilerin durumu içler acısı. Ucuz iş gücü olarak görülen mülteciler, ağır çalışma koşulları ile sömürü kıskacı altında. Sosyal güvenceden yoksun mültecilerin, günlük emeğinin karşılığı ise 37 TL.

Bayındır’daki çiçek seralarında çalışan Suriyeli Kawa Şehin (30), 10-12 saatlik emeklerinin karşılığının 47 TL olduğunu bunu 10TL’sini de aracıların aldığını vurguladı. Kendilerine 37 TL kaldığını kaydeden Şehin, “Yerli erkek işçilere ise 70 TL veriyorlar” dedi.

“Patronlar yevmiyelerini vermiyor”

Dihaber’in haberine göre, patronların sürekli “Suriyeliler haydi çalışın” diye baskı kurduğunu dile getiren Şehin, “Sanki Suriyeliler insan değilmiş gibi davranıyorlar. Bir odada 4 kişi yaşıyoruz. Tarladan aldığımız para yetmiyor. Tarladan dönüşte ise çöplerden karton, plastik toplayarak geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Daha geçen seneden kalan yevmiyeleri alamadım. Patronlar sürekli oyalıyor ve paramızı vermiyorlar” diye belirtti.

Doktorler, ‘Suriyeliler gitsin sonra gelsin’ diyerek tedavi etmiyor

Hastanelere gittiklerinde sürekli tedavilerinin ertelendiğini kaydeden Şehin, şunları aktardı: “Hastanelerde doktorlar sürekli ‘Suriyeliler gitsin sonra gelsin’ diyerek tedavimizi yapmıyor. Çocuğum elimde ölse tedavi amaçlı iğne vurmayacaklar.” İktidarın kendilerini sürekli Avrupa ülkelerine karşı koz olarak kullanmasına tepki gösteren Şehin, “Suriyeliler nereye gidecek? Burada kalsak öleceğiz, Suriye’ye yollasalar öleceğiz. Avrupa’ya karşı sürekli bizi kullanıyor ama bize yardım verdiği yok. Bugüne kadar da yardımlarını görmedik” şeklinde konuştu.

Tarlaya gidiş gelişler eziyete dönüşüyor

Suriye’den 5 yıl önce göç etmek zorunda kaldıklarını söyleyen Zeliha Hüseyin (50) de, 8 çocuğuna bakabilmek için 60 yaşındaki eşi ile birlikte tarlalarda işçilik yaptığını vurguladı. Aldıkları ücretin yetmediğini ve bazı aylar 400 TL’lik ev kirasını dahi ödeyemediklerini dile getirdi. Suriyeli oldukları için fabrikalara çalıştırılmadıklarını aktaran Hüseyin, tarlaya gidiş gelişlerinin ise eziyete döndüğünü kaydetti.

Hüseyin, şöyle devam etti: “Günde zorlu şartlarda 10 saat çalışıyoruz. Tarlada patronlar sürekli ‘Haydi acele edin’ diyerek bizi zorluyorlar. Yorgunluktan ölüyoruz. Çalıştığımızdan kaynaklı sürekli hasta oluyoruz fakat kimliğimiz olmadığından kaynaklı da hastanelerde tedavi olamıyoruz.”

Kaldıkları evin bir harabeyi aratmadığını aktaran Hüseyin, tarla dönüşlerinde ağrılarının olmasına rağmen ev işlerini yapmak zorunda olduğuna dikkat çekti. Suriyelilere yönelik artan saldırıları anımsatan Hüseyin, “Suriyelileri buradan yollayacaklar mı?” sorusunun sürekli akıllarında olduğunu söyledi.

Tarım işçiliğinde Suriyeliler kadar yerli işçiler de zor şartlar altında çalışıyor. Tarım işçiliği yapan 17 yaşındaki F.Y. de, kendi durumlarına dikkat çekerek, sabahtan akşama kadar ara vermeden çalıştıklarını söyledi. Emeklerinin karşılığını alamadığını belirten F.Y., kendi durumlarının mültecilere oranla daha iyi olduğunu belirtti. F.Y., mültecilerin tarlalara yürüyerek gidip gelmek zorunda kalmalarının yanında daha düşük ücretlerle çalıştırıldıklarını aktardı.

Paketledikleri kasa başına 1 TL aldığını belirten Medine Gürek (38), günde 40 kasa paketleyebildiğini söyledi. Aldığı ücretin yetmediğini vurgulayan Gürek’in, tek talebi ücretlerinin iyileştirilmesi.