Ana sayfa Editörden Yetvart Danzikyan: Bu milliyetçilik işlerine bir kez girdiniz mi kendinizi nerede bulacağınız...

Yetvart Danzikyan: Bu milliyetçilik işlerine bir kez girdiniz mi kendinizi nerede bulacağınız belli olmaz

PAYLAŞ

Artıgerçek yazarı Yetvart Danzikyan, Türkiye siyasetindeki milliyetçi akıma dikkat çekerek, siyaset alanında ‘Türklük’ merkezli üç partinin olduğunu söyledi.

HDP’nin bu yarışa uzak duran tek parti olduğunu söyleyen Danzikyan yazısında, “Kayı boyu, Ecdad, Osmanlılık, Türklük” diye dolanıp siyaseti artık iyice buraya sıkıştırma dönemine girmiş bulunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Danzikyan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

AKP’nin ve içinde bulunduğu dindar zihniyetin, milliyetçiliği “kabilecilik” ile bir görüp arasına mesafe koyduğu ya da koyar gibi göründüğü yıllar çok geride kaldı. Artık iktidarda kalmak için Kayı boyu simgelerinin işlendiği bantları kafalarına geçirip dolaşsalar şaşırmamak gerek. Böyledir. Bu milliyetçilik işlerine bir kez girdiniz mi kendinizi nerede bulacağınız belli olmaz.

Dolayısıyla şimdi siyaset alanında “Türklük” merkezli üç parti olmuş oluyor: AKP, MHP ve İYİ Parti. CHP’nin nerede ne zaman ne yapacağı belli olmadığından bu yarışa uzak duran tek partinin HDP olduğunu söyleyebiliriz.

Dolayasıyla “Kayı boyu, Ecdad, Osmanlılık, Türklük” diye dolanıp siyaseti artık iyice buraya sıkıştırma dönemine girmiş bulunuyoruz. Türkiye siyaseti bize gösteriyor ki siyaseti buralara sıkıştırma dönemleri aslında çok da işlemiyor. Toplum bir süre bu işlere merak salsa da bir zaman sonra bundan sıkılıyor. İYİ Parti şimdilik bunu farketmemiş görünüyor.

Yazının tamamı için…